• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rada Przejrzystości za rozszerzeniem refundacji leku przeciwko neutropenii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2012 18:59

Rada Przejrzystości na nadzwyczajnym posiedzeniu w środę (22 lutego) zarekomendowała rozszerzenie refundacji leku podawanego w neutropenii poza wskazania zawarte w zarejestrowanej charakterystyce produktu leczniczego. Lek ten jest stosowany przy chemioterapii.

Minister zdrowia po uzyskaniu opinii Rady (zajmującej się opiniowaniem m.in. wniosków ws. leków refundowanych) może podjąć decyzję o refundacji leku poza wskazaniami rejestracyjnymi. Umożliwiła to nowelizacja ustawy refundacyjnej. Kolejna lista leków refundowanych ma zostać opublikowana 1 marca.

W styczniu środowisko onkologów zwracało uwagę na problemy z refundacją leków na neutropenię podczas chemioterapii w chorobach nowotworowych. Jest to groźny dla życia niedobór krwinek obronnych - granulocytów.

Zgodnie z obecną listą refundacyjną leki, który zawierają tzw. rekombinowany czynnik stymulujący wzrost kolonii granulocytów (G-CSF), można refundować tylko u pacjentów z nowotworem, u których już wystąpiła neutropenia.

- Od 1 stycznia leki te nie są natomiast refundowane w profilaktyce neutropenii. A ponieważ kosztują kilka tysięcy na tydzień, chorzy, których na to nie stać, nie będą ich kupowali, co naraża ich na zgon z powodu ciężkiej infekcji - wyjaśniał kierownik Kliniki Onkologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku Tadeusz Pieńkowski.

Rada podkreśliła w opinii wydanej po posiedzeniu, że refundacja powinna dotyczyć wszystkich leków z grupy G-CSF. Oznacza to, że leki te miałaby być refundowane nie tylko dla pacjentów nowotworowych, u których już wystąpiła neutropenia, ale także zapobiegawczo.

Rada przypomniała też, że neutropenia należy do najczęstszych powikłań chemioterapii i jest jednocześnie najważniejszym czynnikiem ograniczającym możliwość stosowania tego leczenia. Występuje u 25-40 proc. chorych po raz pierwszy poddawanych chemioterapii.

Jak informowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Gołąbek, trwają prace nad nową listą refundacyjną, która rozszerzy refundację niektórych leków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum