• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Psychoonkolog - będzie nowy zawód medyczny?

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2019 11:14

Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne postuluje, by psychoonkolog dołączył do grona zawodów medycznych.

Psychoonkolog - będzie nowy zawód medyczny?
Pacjenci onkologiczni zmagają się z dużym obciążeniem psychicznym Fot. Archiwum

Jak wskazuje Adrianna Sobol, psychoonkolog i członek zarządu Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej, psychoonkolog towarzyszy pacjentowi od momentu podejrzenia choroby nowotworowej do każdego kolejnego etapu diagnostyki i leczenia. Skupia się na psychoedukacji pacjenta onkologicznego i koncentruje na możliwych reakcjach emocjonalnych, które mogą towarzyszyć chorobie. Udziela wsparcia pacjentowi, ale także jego bliskim. Psychoonkolog jest także ważnym łącznikiem pomiędzy personelem medycznym a pacjentem.

Dodaje, że choroby nowotworowe są specyficzne, obciążone szeregiem negatywnych konotacji. Mimo postępu medycyny i faktu, że raka można dziś w wielu przypadkach skutecznie leczyć, stereotypy są wciąż obecne w świadomości społecznej. To powoduje duże obciążenie psychiczne, zarówno dla chorego, jak i jego otoczenia. Szacuje się, że nawet 20-30 proc. pacjentów onkologicznych wymaga intensywnej interwencji psychologicznej.

Adrianna Sobol przypomina, że w 1992 roku, z inicjatywy prof. Krystyny de Walden-Gałuszko, powołane zostało Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne (PTPO). Towarzystwo zrzesza specjalistów, którzy zawodowo stykają się z chorymi onkologicznie: lekarzy, psychologów, pielęgniarki, dietetyków, socjologów, duchownych itd. Podstawowym celem PTPO jest rozwój psychoonkologii poprzez działania w kierunku wszechstronnego zaspokajania potrzeb pacjentów - fizycznych, psychicznych, społecznych i duchowych, wielodyscyplinarne badania naukowe oraz działalność oświatowo-szkoleniowa.

Zaznacza, że - mimo, że oferowana obecnie pomoc psychologiczna dla osób chorych na nowotwory w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jest niewystarczająca - w Polsce nie ma wyodrębnionych świadczeń psychoonkologicznych refundowanych przez NFZ. W praktyce wielu pacjentów nie ma możliwości skorzystania z takiej formy pomocy.

Jak zauważa psychoonkolog, kłopoty finansowe wielu podmiotów leczniczych powodują, że w niektórych z nich psychoonkolog traktowany jest jako „luksus”. Tymczasem w kontekście schorzeń onkologicznych rola psychoonkologa wydaje się nie do przecenienia, dlatego tak ważne jest, by psychoonkolog stał się zawodem medycznym. Dzięki temu zmieni się status i postrzeganie zawodu a wraz z nim dostępność konsultacji psychoonkologicznych dla pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum