• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przez Kraków przeszedł VI "Marsz Nadziei i Życia"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2013 17:40

W sobotę (5 października) przez Kraków przeszedł VI "Marsz Nadziei i Życia", zorganizowany przez Fundację Urszuli Smok "Podaruj Życie". Celem akcji jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie mieszkańcom sytuacji osób chorych onkologicznie.

Przez Kraków przeszedł VI "Marsz Nadziei i Życia"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Marsz wyruszył sprzed krakowskiego magistratu, a następnie ulicą Grodzką przeszedł na Rynek Główny. Marsz zakończył się pod Wieżą Ratuszową akcją "Uwolnić marzenia", czyli wypuszczeniem w górę zielonych balonów z listami osób chorych na nowotwory.

Wcześniej w krakowskim magistracie aktorzy czytali listy napisane przez osoby chore na białaczkę lub inne nowotwory. Listy zawierają nie tylko ich doświadczenia związane z chorobą, ale przede wszystkim marzenia, postanowienia i plany na przyszłość.

- Osoby chore mówią w tych listach to, co dla nich jest najważniejsze, przybliżają swój świat, opisują swoje marzenia, plany na przyszłość, przeżycia związane z chorobą. To piękne, bardzo wzruszające listy - mówiła PAP organizatorka akcji Urszula Smok.

Jak przyznała, inicjatywa jest wciąż aktualna, choć społeczne postrzeganie chorych na nowotwory zmieniło się na korzyść. 

Patronat honorowy nad marszem objęli: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Założycielka Fundacji "Podaruj Życie", Urszula Smok, chorowała na białaczkę i przeszła pomyślnie przeszczep szpiku kostnego. Celem działalności Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce Południowej Rejestru Dawców Szpiku. Fundacja działa od 11 lat i obejmuje pomoc osobom chorym z całego kraju.

Jak informuje Fundacja, jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia białaczki jest przeszczep szpiku kostnego. Aby był on możliwy konieczny jest dawca. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zgodnego genetycznie dawcy rodzinnego, ale jest to możliwe tylko u ok. 30 proc. chorych. Najczęściej zachodzi konieczność poszukiwania dawcy wśród osób niespokrewnionych.

Statystycznie w Polsce średnio co 1,5 godziny ktoś dowiaduje się że zachorował na białaczkę lub inne choroby układu krwiotwórczego. W sumie - rokrocznie - daje to ponad 6 tys. nowych przypadków zachorowań. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku od zdrowego dawcy - członka rodziny lub osoby niespokrewnionej.

Na całym świecie jest zarejestrowanych 19 milionów potencjalnych dawców szpiku. Zasoby polskich rejestrów są wciąż małe - do końca 2012 roku zarejestrowano ponad 380 tys. potencjalnych dawców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum