• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przewlekłe zapalenie gardła może być objawem nowotworu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2019 11:02

Lekarze rodzinni, do których zgłaszają się pacjenci z uporczywym zapaleniem gardła w połączeniu z chrypką, dusznością, trudnościami w połykaniu lub bólem ucha, jako przyczynę powinni brać pod uwagę nowotwór - sugeruje "British Journal of General Practice".

Przewlekłe zapalenie gardła może być objawem nowotworu
W przypadku osób palących co najmniej 40 lat ryzyko zachorowania na raka krtani jest mniej więcej 40-krotnie większe niż u niepalących. Fot. archiwum

Krtań to górny odcinek układu oddechowego, łączący gardło z tchawicą. Dzięki niej powietrze dostaje się do płuc, umożliwia także mówienie.

Rak krtani jest w Polsce rocznie rozpoznawany u około 2400 osób, najczęściej po 65. roku życia. Z jego powodu umiera około 1600 Polaków i Polek rocznie. Do najważniejszych czynników ryzyka należy palenie tytoniu, szczególnie w połączeniu z nadużywaniem alkoholu. Rakowi krtani sprzyja również długotrwałe narażenie na niektóre czynniki chemiczne - tym nikiel, azbest, kwas siarkowy czy pył węglowy. Innym czynnikiem ryzyka jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus - HPV.

W przypadku osób palących co najmniej 40 lat ryzyko zachorowania na raka krtani jest mniej więcej 40-krotnie większe niż u niepalących. Kobiety chorują kilkakrotnie rzadziej niż mężczyźni.

Im wcześniej udaje się postawić diagnozę, tym większe są szanse pacjenta. W początkowym okresie rozwoju rak krtani może nie dawać wyraźnych objawów. Główne metody leczenia to operacja chirurgiczna, radioterapia oraz chemioterapia. W przypadku zaawansowanej choroby konieczne bywa całkowite lub częściowe usunięcie krtani, co uniemożliwia normalne mówienie i oddychanie i wymaga wszczepienia implantu lub używania zewnętrznego elektronicznego urządzenia.

Za objawy mogące wskazywać na raka krtani uważane są obecnie przede wszystkim utrzymująca się chrypka lub niewyjaśniony guz szyi.

Naukowcy z University of Exeter przeanalizowali dane pacjentów leczonych przez ponad 600 lekarzy rodzinnych. U 806 z nich rozpoznano raka krtani, natomiast 3559 stanowiło grupę kontrolną.

Badanie potwierdziło diagnostyczne znaczenie utrzymującej się chrypki, zwłaszcza w przypadku starszych pacjentów, jednak okazało się, że ryzyko raka krtani znacznie wzrasta, gdy towarzyszy jej nawracające zapalenie gardła.

Jak zwraca uwagę jeden z autorów badania, prof. Willie Hamilton, nie chodzi o "zwykłe" zapalenie gardła, lecz o zapalenie na tyle poważne, że skłania od odwiedzenia lekarza, zaś wyraźnym sygnałem ostrzegawczym jest kombinacja utrzymujących się objawów - zapalenia gardła, chrypki oraz problemów z oddychaniem i/lub przełykaniem. 

PAP - Paweł Wernicki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum