Przerwano leczenie onkologiczne, a pacjenta skierowano do hospicjum. Po interwencji RPP terapię wznowiono
Rzecznik Praw Pacjenta interweniował w sprawie pacjenta, u którego przerwano leczenie onkologiczne, następnie przekierowano go do opieki hospicyjnej. Działania RPP doprowadziły do ponownego uruchomienia leczenia.

- Rzecznik Praw Pacjenta zainterweniował w sprawie przerwania leczenia onkologicznego
- Pacjent, którego dotyczyła interwencja, odzyskał należną mu terapię
- RPP podkreśla znaczenie przestrzegania etyki lekarskiej i praw pacjenta w leczeniu chorób nowotworowych
Przerwanie terapii onkologicznej bez powodu?
Rzecznik Praw Pacjenta poinformował o zgłoszeniu się do niego małżonki pacjenta, u którego nagle zakończono leczenie onkologiczne i przekierowano go do opieki hospicyjnej.
- Jak wynika z informacji przekazanych Rzecznikowi, pacjent był w trakcie leczenia, które z sukcesem hamowało rozwój choroby jednak w niejasnych okolicznościach lekarz prowadzący leczenie odmówił jego kontynuacji i skierował pacjenta do hospicjum domowego - tłumaczył Rzecznik.
W toku interwencji RPP ustalił, że lekarz podjął taką decyzję, gdy stan zdrowia pacjenta się pogorszył, a pacjent wyraził pragnienie zaniechania dalszej terapii. Rzecznik uznał to stanowisko za mało przekonujące, zwłaszcza w kontekście silnych emocji wywołanych przerwaniem leczenia zarówno u pacjenta, jak i jego bliskich.
Wątpliwości pacjenta to za mało, by przerwać leczenie
Jak podkreślił RPP, "nawet jeśli pacjent wyraża wątpliwości co do skuteczności prowadzonej terapii, to lekarz ma obowiązek działać zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz przepisami dotyczącymi informowania pacjenta o jego stanie zdrowia".
- W takiej sytuacji lekarz powinien podjąć próbę wyjaśnienia możliwych konsekwencji zaniechania leczenia. Pacjent ma prawo do pełnej informacji o swoim stanie zdrowia, diagnozie, proponowanych metodach diagnostycznych i terapeutycznych, ich potencjalnych skutkach oraz wynikach leczenia i prognozach. Wszystkie te informacje muszą być przekazane w sposób zrozumiały, aby umożliwić pacjentowi świadome zaangażowanie w proces leczenia - poinformował Rzecznik.
W analizowanym przypadku zidentyfikowano, że odpowiedzialny za prowadzenie terapii lekarz zdecydował o przerwaniu terapii, nie informując należycie pacjenta o potencjalnych konsekwencjach. Rzecznik Praw Pacjenta natychmiast zwrócił się z zapytaniem do dyrektora placówki medycznej, w celu wyjaśnienia tego stanu rzeczy. Efektem było zaproponowanie pacjentowi wizyty kontrolnej oraz kontynuacji terapii, jeśli wyrazi taką wolę.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)