×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przerwano leczenie onkologiczne, a pacjenta skierowano do hospicjum. Po interwencji RPP terapię wznowiono

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta14 sierpnia 2023 16:37

Rzecznik Praw Pacjenta interweniował w sprawie pacjenta, u którego przerwano leczenie onkologiczne, następnie  przekierowano go do opieki hospicyjnej. Działania RPP doprowadziły do ponownego uruchomienia leczenia.

Przerwano leczenie onkologiczne, a pacjenta skierowano do hospicjum. Po interwencji RPP terapię wznowiono
Działania RPP doprowadziły do ponownego uruchomienia leczenia. Fot. Shutterstock
  • Rzecznik Praw Pacjenta zainterweniował w sprawie przerwania leczenia onkologicznego
  • Pacjent, którego dotyczyła interwencja, odzyskał należną mu terapię
  • RPP podkreśla znaczenie przestrzegania etyki lekarskiej i praw pacjenta w leczeniu chorób nowotworowych

Przerwanie terapii onkologicznej bez powodu?

Rzecznik Praw Pacjenta poinformował o zgłoszeniu się do niego małżonki pacjenta, u którego nagle zakończono leczenie onkologiczne i przekierowano go do opieki hospicyjnej. 

- Jak wynika z informacji przekazanych Rzecznikowi, pacjent był w trakcie leczenia, które z sukcesem hamowało rozwój choroby jednak w niejasnych okolicznościach lekarz prowadzący leczenie odmówił jego kontynuacji i skierował pacjenta do hospicjum domowego - tłumaczył Rzecznik.

W toku interwencji RPP ustalił, że lekarz podjął taką decyzję, gdy stan zdrowia pacjenta się pogorszył, a pacjent wyraził pragnienie zaniechania dalszej terapii. Rzecznik uznał to stanowisko za mało przekonujące, zwłaszcza w kontekście silnych emocji wywołanych przerwaniem leczenia zarówno u pacjenta, jak i jego bliskich.

Wątpliwości pacjenta to za mało, by przerwać leczenie

Jak podkreślił RPP, "nawet jeśli pacjent wyraża wątpliwości co do skuteczności prowadzonej terapii, to lekarz ma obowiązek działać zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz przepisami dotyczącymi informowania pacjenta o jego stanie zdrowia".

- W takiej sytuacji lekarz powinien podjąć próbę wyjaśnienia możliwych konsekwencji zaniechania leczenia. Pacjent ma prawo do pełnej informacji o swoim stanie zdrowia, diagnozie, proponowanych metodach diagnostycznych i terapeutycznych, ich potencjalnych skutkach oraz wynikach leczenia i prognozach. Wszystkie te informacje muszą być przekazane w sposób zrozumiały, aby umożliwić pacjentowi świadome zaangażowanie w proces leczenia - poinformował Rzecznik.

W analizowanym przypadku zidentyfikowano, że odpowiedzialny za prowadzenie terapii lekarz zdecydował o przerwaniu terapii, nie informując należycie pacjenta o potencjalnych konsekwencjach. Rzecznik Praw Pacjenta natychmiast zwrócił się z zapytaniem do dyrektora placówki medycznej, w celu wyjaśnienia tego stanu rzeczy. Efektem było zaproponowanie pacjentowi wizyty kontrolnej oraz kontynuacji terapii, jeśli wyrazi taką wolę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum