• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przełomowa zmiana dla pacjentów z rakiem pęcherza od 1 listopada

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia19 października 2022 13:00

Na najnowszej liście refundacyjnej znalazł się program lekowy dedykowany chorym na zaawansowanego raka pęcherza moczowego (B.141 – Leczenie pacjentów z rakiem urotelialnym). To przełomowa zmiana.

Przełomowa zmiana dla pacjentów z rakiem pęcherza od 1 listopada
Pacjenci z rakiem pęcherza skorzystają z programu lekowego od 1 listopada. Fot. AdobeStock
  • Rak pęcherza moczowego jest drugim najczęstszym nowotworem urologicznym, a mimo to aż do tej pory pozostawał bez programu lekowego - przypomina Fundacja "Wygrajmy Zdrowie"
  • Już od 1 listopada 2022 pacjenci z zaawansowanym rakiem pęcherza - u których uzyskano dobry efekt leczenia chemioterapią - będą mogli być leczeni zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi
  • Jak podkreśla Fundacja "Wygrajmy Zdrowie" , utworzenie programu lekowego było jedną z 13 kluczowych rekomendacji rozwiązań systemowych i organizacyjnych, zawartych w raporcie "Sytuacja pacjenta z rakiem pęcherza moczowego – aktualne wyzwania"

Ważne zmiany dla pacjentów z rakiem pęcherza od 1 listopada

Jak wskazuje Fundacja "Wygrajmy Zdrowie" w komunikacie prasowym, rak pęcherza częściej atakuje mężczyzn – jest to czwarty najczęstszy nowotwór w tej populacji. Dotychczas nie istniał program lekowy przeznaczony dla tych chorych. Co więcej, eksperci od dawna apelowali, że aby poprawić wyniki leczenia nowotworów ogółem, należy skupić działania na najczęstszych nowotworach, w tym na raku pęcherza moczowego.

Sposób leczenia raka pęcherza zależy od wielu czynników, przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. U osób z nowotworem rozpoznanym w stadium rozsiewu, a także u pacjentów, u których pojawiły się przerzuty, pomimo podjętego leczenia zabiegowego, stosuje się chemioterapię. U wielu pacjentów daje ona kontrolę choroby, ale żeby utrzymać i wzmocnić ten efekt, należy zastosować tzw. immunoterapię podtrzymującą. Od 1 listopada takie leczenie będzie refundowane w ramach nowego programu lekowego.

Stworzenie programu lekowego dedykowanego innowacyjnym terapiom o udowodnionej skuteczności, który umożliwi polskim chorym z zaawansowanym rakiem pęcherza dostęp do metod leczenia zgodnych z międzynarodowymi standardami, w tym do immunoterapii podtrzymującej było jedną z kluczowych rekomendacji, zawartych w opublikowanym w tym roku raporcie Fundacji Wygrajmy Zdrowie pt. "Sytuacja pacjenta z rakiem pęcherza moczowego – aktualne wyzwania". Ogromnie cieszymy się, że ta rekomendacja została wzięta do serca przez decydentów i program lekowy staje się faktem. To bardzo dobra decyzja Ministerstwa Zdrowia, która zdecydowanie poprawi sytuację chorych z nowotworem pęcherza – wyjaśnił cytowany w komunikacie Szymon Chrostowski, prezes Fundacji "Wygrajmy Zdrowie".

Program lekowy nadzieją dla pacjentów

Wprowadzenie immunoterapii podtrzymującej u pacjentów z chorobą uogólnioną, u których udało się uzyskać kontrolę choroby po zastosowaniu chemioterapii 1. linii jest bardzo wyraźnym postępem, jaki dokonał się w leczeniu raka pęcherza moczowego od wielu lat – skomentował cytowany prof. dr hab. n. med. Jakub Kucharz z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego w Narodowym Instytucie Onkologii – PIB w Warszawie.

Autorzy raportu mają nadzieję - jak wskazano w komunikacie - że utworzenie programu lekowego będzie pierwszym krokiem na drodze do całościowego usprawnienia opieki nad chorymi z rakiem pęcherza. Jak przekonują, niezbędne jest szerokie spojrzenie na ten nowotwór, gdyż tylko takie pozwoli na zaplanowanie skoordynowanych, wielopoziomowych i wielokierunkowych działań, które przełożą się na wydłużenie życia pacjentów i poprawę jego jakości.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum