• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przełom dla pacjentów: testy na HCV bezpłatnie w POZ. Będą dostępne już od 1 lipca

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia24 czerwca 2022 13:07

Już od 1 lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić pacjentowi test na HCV bezpłatnie. To niewątpliwy przełom dla wszystkich pacjentów.

Przełom dla pacjentów: testy na HCV bezpłatnie w POZ. Będą dostępne już od 1 lipca
Od 1 lipca będą dostępne w POZ darmowe testy na HCV. Fot. AdobeStock
  • Zdaniem ekspertów możliwość wykonywania bezpłatnie testów w kierunku HCV pozwoli na realną eliminację tego wirusa w Polsce
  • W samej Polsce żyje nieco ponad 100 tys. osób z HCV według szacunków ekspertów
  • - Stworzenie możliwości wykonywania w POZ badania anty-HCV daje nam narzędzie do skutecznego zwalczania zakażeń tym wirusem, a przez to profilaktyki raka i marskości wątroby - wyjaśnił prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

Testy na HCV bezpłatne od 1 lipca

Już od 1 lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić pacjentowi badanie na obecność przeciwciał wirusa HCV (anty-HCV) na koszt NFZ. Dotychczas w Polsce bezpłatny test anty-HCV mógł zlecić jedynie lekarz chorób zakaźnych.

W efekcie znaczna większość osób żyjących z wirusowym zapaleniem wątroby typu C nie zdawała sobie sprawy ze swojego statusu i nie otrzymywała terapii. Jak wynika z treści komunikatu, HCV jest odpowiedzialny w naszej szerokości geograficznej za 60 proc. przypadków groźnego dla życia raka wątrobowokomórkowego.

Według szacunków ekspertów w Polsce z HCV żyje nieco ponad 100 tysięcy osób. Program lekowy Ministerstwa Zdrowia zapewnia wszystkim zdiagnozowanym pacjentom zakażonym tym wirusem bezpłatny dostęp do najnowocześniejszych terapii, które pozwalają na szybkie wyleczenie niemal 100 proc. chorych.

Problemem było jedynie odnalezienie zakażonych, ponieważ HCV nie daje przez lata żadnych objawów. Dzięki umieszczeniu testów na HCV w koszykach lekarzy POZ wzrosły szanse Polski na realizację strategii Światowej Organizacji Zdrowia, która zakłada eliminację HCV do 2030 roku - czytamy.

Eksperci cieszą się z nowego rozwiązania

Jak wskazano w komunikacie prasowym, Polska Grupa Ekspertów HCV oraz organizacje pacjenckie skupione w Koalicji Hepatologicznej, której liderem jest Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei od wielu lat zabiegały o udostępnienie tego prostego, niedrogiego badania na poziomie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

- Wielokrotnie spotykaliśmy się z historiami osób, u których wykryto zakażenie wirusem HCV na bardzo późnym etapie choroby. Zdarzało się, że na wszelką pomoc było już za późno. Wierzę, że teraz takich sytuacji będzie o wiele mniej. Aż trudno mi wyrazić ulgę, jaką dzięki udostępnieniu lekarzom POZ testów anty-HCV poczuli wszyscy, którzy od kilkunastu lat apelowali o tę zmianę – powiedziała Barbara Pepke.

- Stworzenie możliwości wykonywania w POZ badania anty-HCV daje nam narzędzie do skutecznego zwalczania zakażeń tym wirusem, a przez to profilaktyki raka i marskości wątroby. Jak zostanie ono wykorzystane, będzie zależało od lekarzy POZ, a konkretnie od tego, na ile zdają oni sobie sprawę, jak wiele mogą zdziałać, masowo wykorzystując to proste i tanie badanie – powiedział profesor prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych .

- Rolą lekarzy chorób zakaźnych jest teraz dotarcie do kolegów z POZ z przesłaniem o wysokiej skuteczności dostępnego leczenia zakażonych HCV, o ile zostaną oni zdiagnozowani. W obecnej sytuacji w Polsce praktycznie każdy pacjent zgłaszający się do POZ powinien mieć zlecane badanie anty-HCV. Nie ma sensu szukanie grup zwiększonego ryzyka, bo wszyscy w niej jesteśmy – dodał profesor Jerzy Jaroszewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum