• PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Profilaktyczne badania genetyczne. Ministerstwo Zdrowia dementuje informację o zakończeniu programu

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP10 lipca 2022 14:25

Ministerstwo Zdrowia kategorycznie zdementowało w niedzielnym wpisie na Twitterze "powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi".

Profilaktyczne badania genetyczne. Ministerstwo Zdrowia dementuje informację o zakończeniu programu
MZ zapewnia, że program badań genetycznych będzie kontynuowany Fot. Shutterstock
 • Ministerstwo Zdrowia kategorycznie zdementowało w niedzielnym wpisie na Twitterze "powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi"
 • "Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie" - napisano w niedzielę na koncie MZ na Twitterze.
 • "Fakty" TVN poinformowały w piątek, że Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program badań profilaktycznych dla kobiet, znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory
 • Adam Niedzielski mówił w piątek, że program został "redefiniowany". Dodał, że "nie jest to jednak ograniczenie"
 • "Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe" miał obowiązywać do końca 2021 r. Jego funkcjonowanie przedłużono do sierpnia 2022 r.
 • Jak poinformował prof. Jan Lubiński, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizują formułę programu

"Fakty" TVN poinformowały w piątek, że Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program badań profilaktycznych dla kobiet, znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory.

"Kategorycznie dementujemy powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi. Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie" - napisano w niedzielę w odpowiedzi na koncie MZ na Twitterze.

 

Program został "redefiniowany", ale "nie jest to ograniczenie"

Do informacji podanej przez "Fakty" odniósł się też w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski, który zaznaczył, że program został "redefiniowany". Dodał, że "nie jest to jednak ograniczenie".

- W ostatnich latach wykonujemy bardzo dużo badań genetycznych, przede wszystkim zwiększyliśmy panel badań genetycznych, który jest weryfikowany przy urodzeniu dziecka, m.in pod kątem wykrywania SMA - powiedział w piątek szef MZ.

Program przedłużony do sierpnia. Co dalej?

W ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) od kilkunastu lat realizowany jest w Polsce "Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe".

Miał on obowiązywać do końca 2021 r. Jego funkcjonowanie przedłużono do sierpnia 2022 r. Jak poinformował prof. Jan Lubiński, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizują formułę programu.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum