• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Zatoński: kobiety w Polsce są znacznie zdrowsze niż mężczyźni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2014 18:02

Kobiety w Polsce mają znacznie lepszą kondycję zdrowotną niż mężczyźni - ocenił prof. Witold Zatoński podczas rozpoczętej w czwartek debaty Vital Forum. Według niego wynika to m.in. z większej świadomości kobiet na temat zachowań prozdrowotnych.

Jak mówił prof. Zatoński, Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie, ogromny dystans między kondycją zdrowotną kobiet i mężczyzn w naszym kraju pokazują statystyki dotyczące umieralności; przed 65. rokiem życia umiera blisko jedna trzecia mężczyzn i nieco ponad 10 proc. kobiet.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie oznacza to, iż ze zdrowiem kobiet w Polsce jest tak dobrze, że nie muszą bardziej o nie dbać. - Kondycja zdrowotna Polek jest np. o połowę gorsza niż Szwedek - dodał. 

Według niego różnica w kondycji zdrowotnej wynika z większej świadomości kobiet na temat zachowań prozdrowotnych. - Kobiety są znacznie mądrzejsze, jeżeli chodzi o postawy zdrowotne, niż mężczyźni. Mężczyźni mają na temat zdrowia znacznie gorszą wiedzę, są analfabetami zdrowotnymi, nie zdają sobie sprawy z tego, co kształtuje dobrą kondycję - mówił.

Zwrócił jednak uwagę, że istnieje nadal wiele czynników i chorób wpływających na przedwczesną umieralność kobiet. Jak wskazywał, problemem polskich kobiet jest np. gwałtownie rosnąca zachorowalność na raka płuca, a choroba ta występuje prawie wyłącznie u osób palących papierosy.  Dodał, że niepokojąca jest także wysoka śmiertelność z powodu raka szyjki macicy, co wynika z unikania przez kobiety wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych.

Według prof. Zatońskiego liczy się nie tylko długość, ale też jakość życia, która - jak podkreślił - w ogromnym mierze zależy od naszych własnych zachowań i tego, jak pielęgnujemy swój organizm. 

Także konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski mówił o coraz większym zagrożeniu Polek nowotworami. - Według krajowego rejestru nowotworów jest coraz więcej zgłoszeń nowych rozpoznań nowotworów u kobiet niż u mężczyzn, a dawniej było więcej zgłoszeń dotyczących mężczyzn - poinformował.

- Drugi niedobry sygnał to fakt, że w trójce najczęściej zgłaszanych nowotworów jest rak płuca, który cechuje się złym rokowaniem - mówił prof. Krzakowski.

- Wśród kobiet chorujących na nowotwory co siódma, ósma zachoruje na raka płuca, a co szósta, które umiera na nowotwory - umiera właśnie na raka płuca - mówił Krzakowski. Podkreślił, że są to głównie konsekwencje palenia papierosów. Wyjaśnił, że dodatkowo kobiety są bardziej podatne na raka płuca ze względu na genetyczne uwarunkowania i słabsze mechanizmy, które odpowiadają za unieczynnianie substancji szkodliwych zawartych w dymie papierosowym. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum