• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Wilding: MD Anderson ma gotowe algorytmy postępowania z chorymi na raka, warto z nich skorzystać

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2019 20:15

- Zdobyte przez MD Anderson Cancer Center doświadczenie w walce z czynnikami sprzyjającymi nowotworom oraz wypracowane standardy postępowania z określonymi nowotworami mogą okazać się przydatne w Polsce w trakcie prac nad kompleksową i koordynowaną opieką onkologiczną - wyjaśnia prof. Georg Wilding, wiceprezes MD Anderson Cancer Center.

Prof. Wilding: MD Anderson ma gotowe algorytmy postępowania z chorymi na raka, warto z nich skorzystać
Doświadczenie MD Anderson Cancer Center może się przydać w Polsce, bo tu, tak jak i w Teksasie, ludzie najczęściej chorują na raka: piersi, płuca, prostaty, szyjki macicy i jelita grubego. Fot. Shutterstock

Amerykański specjalista mówił w trakcie seminarium "Wspólnie o onkologii" organizowanym z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem w poniedziałek, 4 lutego 2019 r. w Pałacu Belwederskim, że głównymi kierunkami pracy MD Anderson Cancer Center, jest z jednej strony współdziałanie ze społecznością stanu Teksas (USA) w celu poprawy zdrowotności w tym regionie, z drugiej prowadzenie badań nad nowymi terapiami molekularnymi.

- Amerykański stan Teksas pod wieloma względami jest podobny do Polski. Po pierwsze ma porównywalną wielkość i niewiele mniej ludności, po drugie społeczność tego stanu zapada na podobne nowotwory, co Polacy - podkreślił prof. Wilding.

Wyjaśnił, że zarówno w Polsce, jak i w Teksasie, ludzie najczęściej chorują na raka: piersi, płuca, prostaty, szyjki macicy i jelita grubego. W Teksasie dochodzą dodatkowo rak nerki i wątroby.

- Niestety, tym co zaczęło nas niepokoić był fakt, że częstość zachorowań na raka szyjki macicy i wątroby w ostatnich latach wzrasta. Kiedy zauważyliśmy tę zależność zaczęliśmy analizować, jakie czynniki za tym stoją. Okazało się, że winę za ten stan rzeczy ponosi palenie papierosów, nadwaga, a także - zbyt niska w Teksasie - wyszczepialność przeciwko wirusowi HPV - tłumaczył ekspert.

I dodał: - Zdecydowaliśmy, że wprowadzimy katalog działań edukacyjnych, a naszym celem będzie zmniejszenie liczby wypalanych papierosów o 2 proc. w ciągu pięciu lat. Wynik nas zaskoczył. Udało nam się uzyskać redukcję liczby wypalanych papierosów  o 3,5 proc.

Organizacyjnych i terapeutycznych zagadnień w onkologii dotyczyć będą trzy sesje podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.

Prof. Wilding wyjaśnił też, że cancer center prowadzi badania nad nowymi terapiami. Jedną z nich jest terapia komórkami CAR (chimeryczny receptor antygenowy). Terapia ta dotyczy leczenia białaczki.

- Celem zastosowania terapii eksperymentalnej u chorych, którzy wykorzystali już wszystkie możliwości leczenia było przedłużenie życia o kilka tygodni. Efekt eksperymentalnej terapii nas zaskoczył. Leczenie okazało się bardzo skuteczne, przeżywalność chorych, bez remisji wzrosła o 60 proc. - zaznaczył prof. Wilding.

Podkreślił też, że obecnie badania nad tą molekułą otrzymały status badań klinicznych FDA.

- Chorymi leczonymi w ramach eksperymentu zajmował się specjalny 40-osobowy zespół, który wypracował specjalne algorytmy postępowania z takimi chorymi. Z algorytmów tych mogą skorzystać wszystkie zespoły onkologiczne na całym świecie. Bardzo przydatne mogą one okazać się dla polskich pacjentów z uwagi na wspomniane wcześniej podobieństwa obu grup - podsumował ekspert.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum