• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Tomasz Grodzki uhonorowany przez chirurgów onkologów

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP03 września 2021 06:25

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas gali otwierającej XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej marszałek odebrał medal Zasłużony dla PTChO.

Prof. Tomasz Grodzki uhonorowany przez chirurgów onkologów
- Przybyłem tu jako marszałek Senatu RP, ale z drugiej strony jako ciągle jeszcze czynny chirurg - mówił prof. Tomasz Grodzki. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • - Staram się, aby rola Senatu w naprawianiu polskiej medycyny była jak największa - mówił w czwartek (2 września) w Poznaniu marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki
  • Wskazał, że jeżeli kraj ma rosnąć i się nie wyludniać, to m.in. chirurgia onkologiczna odgrywa w tym ogromną rolę
  • Prof. Tomasz Grodzki uważa, że do rozwoju chirurgii konieczne jest doprowadzenie do zastępowalności pokoleń
  • -  Żeby ktoś ''miał okazję'' nas zoperować, jak przyjdzie nam przekazać pałeczkę w sztafecie pokoleń. To jest ważne - podnosił marszałek Senatu RP i chirurg

- Przybyłem tu jako marszałek Senatu RP, ale z drugiej strony jako ciągle jeszcze czynny chirurg - i to w zasadzie onkolog, bo co poniedziałek udaje mi się co nieco jeszcze podziałać, czasami nawet udaje nam się zrobić coś bardziej interesującego - mówił podczas czwartkowej gali w Poznaniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Grodzki: Staram się, aby rola Senatu w naprawianiu polskiej medycyny była jak największa

Dodał, że udział w gali otwarcia zjazdu to dla niego powód do ogromnej dumy i zaszczyt, że może spotkać się z kolegami, których zna od lat i z którymi nadal współpracuje.

- Przyszło mi reprezentować Rzeczpospolitą, najjaśniejszą Rzeczpospolitą, jako marszałkowi Senatu, i przychodzę tu z pewnym przesłaniem. Pamiętajcie, że w tej kadencji przyjęliśmy formułę Senatu otwartego. Każdy jest mile widziany. Organizujemy rozliczne posiedzenia od rolnictwa po leśnictwo, po energetykę, po ekonomię - również medyczne" - mówił.

- Staram się, aby rola Senatu w naprawianiu polskiej medycyny była jak największa. Pamiętajcie o tym - podkreślił.

Jeżeli kraj ma rosnąć, chirurgia onkologiczna odgrywa w tym ogromną rolę

Marszałek zaznaczył, że "nic nie jest ważniejsze niż zdrowie Polek i Polaków".

- Jeżeli kraj ma rosnąć i się nie wyludniać, to m.in. chirurgia onkologiczna odgrywa w tym ogromną rolę - nie tylko sama, w połączeniu z profilaktyką, z wczesnym wykrywaniem, z mądrym leczeniem skojarzonym, z postępami chemio- i radioterapii - powiedział.

Dodał, że "to co mamy do zaoferowania pacjentom, jest niezwykle ważne. Ale to, jak mamy rozwijać chirurgię w obrębie systemu medycyny, który cierpi, kuleje, który jest dotknięty przez różne ograniczenia''.

- Musimy się zastanowić, co zrobić, żeby wprowadzić zastępowalność pokoleń. Żeby ktoś ''miał okazję'' nas zoperować, jak przyjdzie nam przekazać pałeczkę w sztafecie pokoleń. To jest ważne - wskazał prof. Tomasz Grodzki.

- Prace naukowe - Polska wnosi wkład w medycynę światową i w chirurgię onkologiczną na świecie, chociaż nie przychodzi to łatwo. Edukacja, praktyka kliniczna, dostęp do sal, wystarczająca liczba pielęgniarek, anestezjologów - to są wszystko wyzwania, które wymieniam tylko w skromnej ilości - dodał.

Wyróżnieni na gali Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej  

- Pamiętajcie o tym, że tyle, ile możemy w Senacie RP pomóc, wesprzeć, współpracować - jesteśmy dla was. Politycy często zapominają, że oni są dla obywateli, dla ludzi - a nie ludzie dla polityków. Natomiast, dla mnie, jako człowieka wychowanego w duchu medycyny, w łacińskiej maksymie ''alteri vivas oportet, si tibi vis vivere'', czyli ''na tyle, na ile żyjesz dla innych, tylko na tyle żyjesz dla siebie'', to jest oczywiste - podkreślił Grodzki.

Marszałek podczas uroczystej gali otwierającej XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej odebrał medal Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej (PTChO). Wyróżnienie zostało mu przyznane w uznaniu jego wieloletniej aktywności na rzecz środowiska polskich chirurgów onkologicznych.

Laureat odebrał wyróżnienie z rąk prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej prof. dr. hab. n. med. Dawida Murawy.

Podczas czwartkowej gali medal Zasłużony dla PTChO otrzymał także prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz. Z kolei tytuł członka honorowego przyznano dr. n. med. Markowi Budnerowi.

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej (PTChO) skupia ponad 580 członków, czynnych zawodowo lekarzy chirurgów onkologów, którzy w większości są też chirurgami ogólnymi. Jest jednym z ponad 30 naukowych towarzystw medycznych w Polsce. Powstało w 1994 r. Jego celem jest m.in. rozwój chirurgii i reprezentacja interesów środowiska. Towarzystwo zajmuje się również edukacją i profilaktyką leczenia raka żołądka, przełyku, trzustki, wątroby, piersi, jelita grubego, czerniaków i mięsaków.

XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej potrwa w Poznaniu do 4 września.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum