×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Składowski o strategii onkologicznej: gdy okręt tonie, nie myślimy o modernizacji

Autor: JW/Rynek Zdrowia19 października 2020 15:17

Recepta związana z wdrażaniem Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) może być nieaktualna za kilka dni. Kiedy okręt nabiera wody, nie myślimy o jego modernizacji - powiedział w poniedziałek (19 października) na Internetowym XVI Forum Rynku Zdrowia prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach.

Prof. Składowski o strategii onkologicznej: gdy okręt tonie, nie myślimy o modernizacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach, pytany o obecne kierunki i priorytety wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej przyznał, że "oczywiście mamy w tym obszarze opóźnienia" wynikające m.in. z szeregu nieścisłości biurokratycznych, ale sytuacja epidemiczna jest tak dynamiczna, że każda dzisiejsza recepta czy porada związana z NSO może za kilka dni się zdezaktualizować.

- Przede wszystkim powinniśmy przetrwać trudny okres, który się niedawno rozpoczął. Coraz więcej zachorowań, które odnotowujemy wśród naszego personelu i hospitalizowanych pacjentów w Narodowym Instytucie Onkologii sprawia, że w tej chwili walczymy o "funkcjonowanie i działanie podstawowe" - podkreślił profesor. 

- Bardzo się boję sytuacji, kiedy nie będę miał z kim pracować. I mam tu na myśli nie tylko personel lekarski czy pielęgniarski, ale również pomocniczy. Boję się też braku pieniędzy na zakup leków, środków zabezpieczających - dodał. 

Konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej stwierdził, że pacjentów onkologicznych "wcale aż tak mało nie jest", ponadto dochodzą w ich leczeniu nowe problemy. - Muszą być przetestowani na obecność koronawirusa. Jeżeli wymaz pobieramy w przeddzień przyjęcia, gdzie się ma pacjent podziać w ciągu jednej doby, czekając na wynik? - pytał prof. Składowski.

Skonstatował, że NSO jest bardzo potrzebna, ale "szkoda, ze nie zdążyliśmy więcej z niej wprowadzić przed atakiem wirusa".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum