×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Składowski: granice terapii w onkologii wyznacza także prawo i etyka

Autor: PW/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 16 października 2018 21:57Zaktualizowano: 16 października 2018 22:33

Lekarz onkolog często staje przed dylematem z pogranicza medycyny i etyki - czy zaprzestać nieskutecznego leczenia, czy ulec naciskom rodziny pacjenta domagającej się dalszego prowadzenia terapii - mówi prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach.

Prof. Składowski: granice terapii w onkologii wyznacza także prawo i etyka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zwrócił uwagę prof. Krzysztof Składowski, uczestniczący w posiedzeniu Rady Naukowej przygotowywanego kolejnego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, medycyna stawia przed lekarzami często trudne dylematy wynikające z przepisów prawa oraz poczucia etyki zawodowej. To jedno z zagadnień skłaniające do pogłębionej dyskusji podczas nadchodzącego IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Często jest tak, że pacjent spodziewa się, iż nowoczesna, niedostępna w kraju terapia zostanie u niego przeprowadzona np. w postaci sponsorowanego badania klinicznego - mówi prof. Składowski. Taka możliwość dotyczy tylko nielicznych przypadków. Niestety, nawet jeśli pacjent zdecyduje się na sfinansowanie terapii samodzielnie, z przyczyn prawnych leku nie można podać w szpitalu publicznym.

Podobnie trudną sytuacją w jakiej są stawiani lekarze onkolodzy jest uporczywa terapia w chorobie nieuleczalnej. Jak tłumaczy profesor, chodzi o etap choroby, w którym celowe jest już wyłącznie leczenie objawowe. - Rodzona jednak naciska na wdrażanie dalszego leczenia onkologicznego w celu pokonania raka. Jak zatem chronić decyzję lekarską wobec oczekiwań pacjenta i jego rodziny? - stawia trudne pytanie prof. Składowski.

Wypowiedź zarejestrowana 11 października br. podczas spotkania Rady Naukowej IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum