• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Składowski: finansowanie onkologii powinno odpowiadać rozwojowi metod leczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2017 15:28

Finansowanie onkologii powinno odpowiadać rozwojowi metod leczenia i związanych z tym kosztów. Ta świadomość musi towarzyszyć wszelkim strategiom dla onkologii w tym kraju – mówił w piątek (6 października) dyrektor Oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach prof. Krzysztof Składowski.

Prof. Składowski: finansowanie onkologii powinno odpowiadać rozwojowi metod leczenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gliwicki oddział Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie to jeden z wiodących w kraju ośrodków onkologicznych. W piątek odwiedziła go wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Prof. Składowski podkreślił, że onkologia potrzebuje stabilności finansowej.

- Leczenie onkologiczne potrzebuje przede wszystkim pewności, że realizacja nowoczesnego, koordynowanego, skojarzonego leczenia, które jest naprawdę drogie, będzie miało zapewnione finansowanie i że będzie ono na wystarczającym poziomie, żeby nie tylko zapłacić wszelkie koszty, ale również móc inwestować w przyszłość - powiedział dziennikarzom.

Dodał, że onkologia jest "niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny", co wiąże ze wzrostem kosztów.

- W tej chwili dostrzegamy, że choroba nowotworowa jest chorobą przewlekłą, którą nie wystarczy leczyć operacyjnie czy uzupełniająco i na tym poprzestać. Prawdopodobnie niedługo zostanie wprowadzony standard na świecie dla wielu rodzajów leczenia podtrzymującego, a to są farmakoterapie, które będą naprawdę dużo kosztować. Ta świadomość musi towarzyszyć wszelkim strategiom, które będą opracowywane dla onkologii w tym kraju - podkreślił dyrektor.

Tego życzę onkologii i samemu sobie, żeby było zapewnione finansowanie i jego rozwój idący harmonijnie z rozwojem metod leczenia - zaznaczył.

Dyrektor dodał również, że pod względem zapewnienia finansowania, optymistycznie patrzy w przyszłość swojego ośrodka. - Nie pamiętam sytuacji, żeby było takie zabezpieczenie inwestycyjne dla naszych potrzeb, jak w tej chwili - podkreślił.

Prof. Składowski wskazał także na realizowane w gliwickim ośrodku programy.

- Zwiększyliśmy bardzo istotnie udział programów lekowych, udział leczenia farmakologicznego nowotworów, rozwijamy konsekwentnie i transplantologię, i hematologię, rozwijamy zabiegi chirurgiczne, radioterapia przekształca się z tej standardowej, która jest realizowana powszechnie we wszystkich prawie ośrodkach, w kierunku radiochirurgii i takiej radioterapii, która będzie ściśle współdziałać z uzupełnianiem lub towarzyszeniem leczenia farmakologicznego - wyliczał.

Jednocześnie wskazał, że tego typu działania mają szansę być z powodzeniem realizowane "tylko pod jednym dachem albo przy ścisłej koordynacji". Jak mówił, 20 największych ośrodków onkologicznych w kraju realizuje połowę działań w tej dziedzinie. Resztę realizuje wiele innych podmiotów, co powoduje rozdrobnienie rynku.

Centrum Onkologii ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie. Jak podał prof. Składowski, rocznie w samych tylko Gliwicach hospitalizowanych jest ok. 35 tys. osób.

Przy okazji piątkowego spotkania z wiceminister zdrowia, posłanka Barbara Dziuk (PiS) otworzyła w gliwickim oddziale Centrum Onkologii swoje biuro poselskie.

PAP - Agnieszka Kliks-Pudlik

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum