• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Rutkowski: założenia Narodowej Strategii Onkologicznej nie wymagają zmian

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2020 14:00

Nie ma powodu do dokonywania zmian w założeniach Narodowej Strategii Onkologicznej. Pandemia jedynie opóźniła harmonogramy - uważa prof. Piotr Rutkowski, który przewodniczył pracom zespołu ministra zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej.

Prof. Rutkowski: założenia Narodowej Strategii Onkologicznej nie wymagają zmian
Prof. Piotr Rutkowski Fot. PTWP

Jak zauważa prof. Rutkowski, najbardziej dotknięta pandemią została profilaktyka. - Część pacjentów nie zgłaszała się do lekarza ani na badania. Są województwa, gdzie zanotowaliśmy ogromne spadki w liczbie zdiagnozowanych nowotworów. Szczególnie ucierpiały badania endoskopowe. Niestety, rok 2020 będzie fatalny, co wyjdzie w liczbie zaawansowanych stadiów nowotworów - to już widać - wskazuje ekspert.

Na szczęście ośrodki onkologiczne utrzymały ciągłość pracy. - Nie mamy spadków w realizacji programów lekowych. Pod tym względem nasz polski system się sprawdził - zwraca uwagę kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

Według Narodowej Strategii Onkologicznej, w Polsce należy oczekiwać dalszego wzrostu zachorowań na nowotwory o 28 proc. w ciągu 10 lat. Głównym zadaniem będzie zmniejszenie umieralności, dzięki lepszemu i bardziej skutecznemu leczeniu. Wskaźniki wyleczeń mają się poprawić już w 2025 r.

Według prof. Rutkowskiego znacznie trudniej jest zahamować długofalowy trend w zachorowalności. - Myślę, że to też się uda pod koniec tego okresu. Wiąże się to głównie z prewencją pierwotną, a zatem zmianą stylu życia, upowszechnieniem zachowań prozdrowotnych. Z kolei prewencja wtórna jest nakierowana na jak najszybsze wykrywanie liczby nowotworów, co zwiększa szanse na ich wyleczenie - zaznacza ekspert.

W zakresie prewencji Narodowa Strategia Onkologiczna wprowadza szczepienia przeciwko HPV, chroniące przed rakiem szyjki macicy oraz nowotworami głowy i szyi HPV-zależnymi. Przewiduje się wprowadzenie alternatywnych metod testowania jak HPV-DNA w cytologii raka szyjki macicy oraz test FIT na krew utajoną w stolcu nowej generacji dla osób, które nie decydują się na kolonoskopię. Od 2021 r. ruszają działania w kierunku wczesnego wykrywania raka płuca w grupach o wysokim ryzyku za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej.

- Nowym elementem są działania, które już trwają - rozwój niekomercyjnych badań klinicznych w obszarze onkologii dzięki aktywności Agencji Badań Medycznych. Działają także zespoły poświęcone zbudowaniu nowych dobrych wytycznych, które będą zatwierdzone przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - wyjaśnia prof. Rutkowski.

Wraz z Krajową Siecią Onkologiczną powołani zostaną koordynatorzy opieki onkologicznej, jak również opiekunowie społeczni dla pacjentów, wspomagający chorego w powrocie do aktywności zawodowej i życiowej.

Pacjent ma być leczony tak samo, niezależnie od tego, w którym ośrodku się znajdzie. - Ma być także wprowadzone monitorowanie jakości, ponieważ ośrodki będą sprawozdawać do ośrodka koordynującego. W województwach, gdzie rozpoczęto tworzenie ośrodków, już widać, że rozpoczęła się standaryzacja raportów patomorfologii, poprawiła się ich jakość, wzrosła jakość opisów radiologicznych, to są rzeczy fundamentalne dla każdego z nas - zwraca uwagę prof. Rutkowski.

Ważna rolę będą pełnić lekarze pierwszego kontaktu. Ministerstwo Zdrowia planuje powołanie zespołu ds. profilaktyki onkologicznej z udziałem przedstawicieli medycyny rodzinnej, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. - Nikomu na świecie nie udało się zbudować się systemu prewencji nowotworowej bez udziału lekarzy pierwszego kontaktu. Bez nich jest to fikcja. Ośmiuset onkologów klinicznych, ośmiuset chirurgów onkologicznych i pięciuset radioterapeutów - bo tylu mamy - nie załatwi tego problemu bez wsparcia lekarzy POZ, których rola w profilaktyce jest kluczowa - wyjaśnia ekspert.

Będą również wdrażane nowe terapie lekowe. Jednym z ważnych założeń Strategii jest refundacja do 2030 r. w Polsce 90 proc. innowacyjnych terapii w onkologii dostępnych w Unii Europejskiej.

Do jakich krajów zamierzamy dorównać w wyniku stosowania strategii? - Przede wszystkim do średniej europejskiej, bo jesteśmy cały czas poniżej wskaźników wyleczeń w UE. W aspekcie międzynarodowym przydałaby nam się wspólna polityka antytytoniowa oraz wypracowanie minimalnych standardów dotyczących diagnostyki molekularnej - wskazuje prof. Piotr Rutkowski.

Narodowa Strategia Onkologiczna to program wieloletni na lata 2020-2030 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. Strategia została przyjęta na początku lutego 2020 r. przez Radę Ministrów w drodze uchwały. NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na 5 obszarów strategicznych, kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum