• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Rutkowski: brak elastyczności programów lekowych doprowadza do absurdów

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2019 07:31

Brak elastyczności programów lekowych doprowadza i do takiej sytuacji, że pacjenci z czerniakiem biorą leki, choć wiadomo, iż to nie jest celowe i może generować powikłania - mówi nam prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Prof. Rutkowski: brak elastyczności programów lekowych doprowadza do absurdów
Prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Fot. PTWP

Prof. Piotr Rutkowski przekonuje, że absurdalna jest sytuacja, w której jakakolwiek zmiana programu lekowego wymaga akceptacji producenta leku już obecnego w tym programie. Dotyczy to nawet prostych zmian. 

Jako przykład profesor podaje sytuację pacjentów z rakiem płuca czy czerniakiem, gdzie brak elastyczności programów doprowadził do tego, że pojawia się duże prawdopodobieństwo, iż pacjent nie wejdzie do danego programu, rośnie też możliwość popełnienia błędu w leczeniu.

  - Powinien być tworzony jeden program w rozpoznaniu, a nie kilka programów, z których każdy w tej samej klasie leków ma swoje obwarowania, zarówno dotyczące kwalifikacji do leczenia, jak i jego monitorowania - mówi prof. Piotr Rutkowski.

Przytacza jeszcze jeden przykład dowodzący, że prawo regulujące zmiany w programach lekowych jest mocno niedoskonałe. Od półtora roku istnieje pozytywna opinia AOTMiT, z której wynika, że chorzy z czerniakiem, którzy odnieśli korzyść z immunoterapii po dłuższym leczeniu, mogą mieć czasowo bądź trwale odstawione leczenie. Dane naukowe dowodzą bowiem, że wówczas tylko u 10 proc. pacjentów choroba ulega progresji.

- U mnie w klinice ponad 4 lata część chorych kontynuuje branie leku, choć wiadomo, że u większości z nich nie ma to sensu, albo może to generować powikłania - mówi ostro prof. Piotr Rutkowski, apelując o pilne zmiany w regulacjach dotyczących programów lekowych. 

Rozmowa została zarejestrowana podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum