• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Maciejczyk: KSO to sposób na zapewnienie wszystkim chorym jednakowych standardów postępowania

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2019 18:10

- 1 lutego 2019 r. ruszył pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, będący jednym z elementów zmian w onkologii. Głównym celem KSO jest zapewnienie wszystkim chorym w Polsce, bez względu na miejsce zamieszkania, jednakowych standardów diagnostyki i leczenia onkologicznego - podkreślił prof. Adam Maciejczyk, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Prof. Maciejczyk: KSO to sposób na zapewnienie wszystkim chorym jednakowych standardów postępowania
- Pacjent, który został skierowany do onkologa, na pierwszą wizytę u specjalisty umawia się poprzez infolinię onkologiczną - wyjaśniał prof. Adam Maciejczyk. Fot. PTWP

Ekspert podczas seminarium "Wspólnie o onkologii" organizowanego z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, które miało miejsce w poniedziałek, 4 lutego 2019 r. w Pałacu Belwederskim wyjaśnił, na czym polega działanie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w woj. dolnośląskim.

Jak zaznaczył prof. Maciejczyk pilotaż KSO na razie działa w dwóch województwach: dolnośląskim i świętokrzyskim. Potrwa on osiemnaście miesięcy, do lipca 2020 roku. Podstawowym elementem tego pilotażu jest uruchomienie infolinii onkologicznej, dla której został ustalony jeden numer telefonu (22 755 11 55).

- Pacjent, który został skierowany do onkologa, na pierwszą wizytę u specjalisty umawia się właśnie poprzez wspomnianą infolinię. Tutaj zgłasza osobie obsługującej infolinię z jakiego województwa pochodzi. Podczas rozmowy umówiony zostaje na pierwszą wizytę i otrzymuje informacje, jak ma do tej wizyty się przygotować. Takie postępowanie ma wyeliminować konieczność kilkukrotnych przyjazdów chorego na konsultacje - wyjaśnił ekspert.

Dodał też, że w województwie dolnośląskim w pilotażu uczestniczy dwanaście szpitali, czyli wszystkie placówki zajmujące się leczeniem onkologicznym.

- To do pacjenta należy wybór z leczenia i diagnostyki, której placówki chce skorzystać. Konsultant ma przed sobą wykaz placówek będących w sieci i na bieżąco aktualizowane wolne terminy do specjalistów. Na razie ta aktualizacja, która odbywa się każdego dnia, jest robiona telefonicznie. W przyszłości będzie to odbywało się za pośrednictwem internetu - zaznaczył prof. Maciejewski.

Organizacyjnych i terapeutycznych zagadnień w onkologii dotyczyć będą trzy sesje podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.

Jednocześnie przewodniczący PTO podkreślił, że dzięki Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych została opracowana lista pytań, które najczęściej zadają pacjenci. Z zakresu tych zagadnień zostali przeszkoleni konsultanci.

Prof. Maciejewski zaznaczył również, że po połączeniu z infolinią możliwe jest też odwołanie lub zmiana terminu wizyty, uzyskanie informacji o dostępności wyników badań i współpracujących w ramach regionalnej sieci onkologicznej placówkach czy oddziałach onkologicznych działających w pobliżu miejsca zamieszkania pacjenta.

- W ramach pilotażu zostały również opracowane schematy postępowania z pacjentami chorującymi na pięć nowotworów - raka płuca, piersi, jelita grubego, jajnika, prostaty - objętych tym pilotażem, a także wdrażane są i monitorowane ścieżki pacjentów w ramach pilotażu - podkreślił prof. Maciejewski.

Jak wskazał takie postępowanie ma zapewnić wszystkim chorych na raka w całej Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania, takie same standardy diagnostyczne i terapeutyczne. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum