• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Krzakowski: pogarsza się wskaźnik 5-letnich przeżyć w raku płuca. Pierwszy raz od dekady

Autor: Iwona Bączek/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2021 16:17

Po raz pierwszy od dekady Europa odnotowała pogorszenie stałego dotychczas trendu wzrostowego w zakresie pięcioletnich przeżyć w raku płuca - mówi prof. Maciej Krzakowski.

Prof. Krzakowski: pogarsza się wskaźnik 5-letnich przeżyć w raku płuca. Pierwszy raz od dekady
Prof. Maciej Krzakowski; Fot. Archiwum
  • Raka płuca diagnozuje się w Polsce rocznie u ok. 13,5 tys. mężczyzn i ok. 8 tys. kobiet - mówi prof. Krzakowski
  • Z powodu tego nowotworu umiera co roku ok. 26 tys. Polaków - zaznacza
  • Pandemia wpływa negatywnie na 5-letnie przeżycia chorych - dodaje

- Jeśli chodzi o zachorowalność na raka płuca w Polsce, to według ostatniej edycji raportu Krajowego Rejestru Nowotworów to jest ok. 13,5 tys. zachorowań rocznie u mężczyzn i ok. 8 tys. zachorowań u kobiet - wskazał konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej podczas debaty online pt. „Jak zoptymalizować ścieżkę pacjenta onkologicznego od diagnozy do wdrożenia leczenia - na przykładzie raka płuca” poświęconego prezentacji raportu inicjatywy All.Can Polska.

Tysiące zgonów

- Ale jeśli popatrzymy na umieralność, to okazuje się, że jest to ok. 16,5 tys. mężczyzn i ok. 9 tys. kobiet, co oznacza, że mamy rocznie ok. 26 tys. zgonów z powodu raka płuca - dodał ekspert.

- Rak płuca to wciąż nowotwór o nie najlepszym rokowaniu. Średnia europejska przeżycia 5-letniego wynosi ok. 16%, ale niestety, w ub.r., po raz pierwszy od dekady, Europa odnotowała pogorszenie o 1,5% stałego trendu wzrostowego w tym zakresie. Przyczyną jest oczywiście pandemia i związane z nią utrudnienia - zaznaczył.

- Pomimo, iż natura tej choroby jest podstępna i późno daje ona objawy, to jednak - jeśli system jest sprawny i funkcjonalny - wyniki leczenia powinny być lepsze - mówił prof. Krzakowski.

Ile trwa rozpoznanie nowotworu?

- W raku płuca ogromne znaczenie ma profilaktyka zarówno pierwotna, jak i wtórna - badania w ramach programu umożliwiające wczesne wykrywanie nowotworu - i tutaj mamy bardzo dużo do zrobienia - podkreślił ekspert.

- Kolejna potrzeba wiąże się z usprawnieniem diagnostyki. Średnio trwa ona w Polsce ok. 5-6 tygodni, ale słowo „średnio” oznacza, że oprócz chorych rozpoznawanych w ciągu miesiąca są i tacy, którzy na rozpoznanie czekają 5-6 miesięcy. Mają tu znaczenie nie tylko dobre chęci personelu medycznego, ale także finansowanie. Gdyby było ono właściwe i obejmowało kompleksowe podejście do diagnostyki genetycznej, czy molekularnej, bylibyśmy w innym punkcie - ocenił prof. Krzakowski.

- Istnieje też konieczność wykorzystywania do maksimum leczenia skojarzonego - radio-chemioterapii. Tymczasem z powodu niewłaściwego finansowania odsetek chorych otrzymujących w Polsce jednoczesną radio-chemioterapię jest bardzo niski - wskazywał.

Jak wykorzystujemy leki?

- Jeśli natomiast chodzi o dostępność nowoczesnych leków, czy to immunoterapii, czy leków ukierunkowanych molekularnie w raku płuca, okazuje się, że nie jest u nas taka zła. Patrząc na program wprowadzony od 1 stycznia br. widać, że brakuje bardzo niewiele - zauważył prof. Krzakowski.

- Fatalne jest natomiast to, że leki te nie są wykorzystywane z powodu braku możliwości diagnostycznych, a czasami też z powodu braku chęci. Taka sytuacja, w której chorzy wypadają ze ścieżki terapeutycznej z powodu braku mocy diagnostycznych została już wcześniej opisana w raku nerki - przypomniał ekspert.

- Ważnym elementem są także potrzeby kadrowe w onkologii klinicznej. W Polsce mamy ok. 1 tys. specjalistów w tym zakresie, po ostatniej sesji egzaminacyjnej doszło kolejnych blisko 40 osób. Ale mnogość zadań, które dotyczą współczesnego onkologa klinicznego powoduje, że powinniśmy ich mieć minimum 1,5 tys. Jeszcze gorzej jest w radioterapii, nie najlepiej wygląda też pod tym względem sytuacja w chirurgii onkologicznej i torakochirurgii - dodał prof. Krzakowski. - Kadra nam się starzeje, potrzebni są następcy - zauważył.

Rekomendacje

Przypomnijmy. Wśród rekomendacji zawartych w raporcie dot. ścieżki diagnostyki i leczenia pacjenta z rakiem płuca znalazły się te dotyczące m.in. promowania zasady czujności onkologicznej lekarzy POZ, wdrożenia modelu koordynowanej opieki onkologicznej (Krajowa Sieć Onkologiczna) i poprawy efektywności leczenia poprzez tworzenie Lung Cancer Unitów.

Kolejne rekomendacje dotyczą m.in. podniesienia wyceny pakietów diagnostycznych w opiece ambulatoryjnej oraz możliwości rozliczania diagnostyki przez szpitale w pakietach, włącznie z diagnostyką molekularną. Wymieniane jest także poszerzenie zakresu badań molekularnych, pełne ich finansowanie oraz całościowa organizacja diagnostyki molekularnej. Chodzi o sieć laboratoriów działających w powiązaniu z ośrodkami koordynującymi Krajowej Sieci Onkologicznej, które mogłyby wykonywać cały panel badań.

Rekomendacje dotyczą też m.in. poprawy finansowania i populacyjnej dostępności programów przesiewowych z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej oraz poprawy sytuacji kadrowej w onkologii poprzez zwiększenie liczby miejsc rezydenckich.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum