• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Janusz Limon o mastektomii u kobiet po 40 roku życia z mutacją BRCA1

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2013 10:22

Prof. Janusz Limon, kierownik Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki GUMed w wywiadzie udzielonym dla Dziennika Bałtyckiego przyznaje, że wyznanie Angeliny Jolie dotyczące obustronnej mastektomii być może pozwoli przebić się problematyce nowotworów dziedzicznych do świadomości urzędników i opinii publicznej.

Prof. Janusz Limon o mastektomii u kobiet po 40 roku życia z mutacją BRCA1

Ekspert dodaje również, że dziedziczny rak piersi i rak jajnika stanowi od 5 do 10 proc. wszystkich raków.

Badania epidemiologiczne przeprowadzone w siedmiu województwach wskazują, że Polska jest krajem, w którym mutacja genu BRCA1 występuje dość często. Mniej więcej jedna na 400 kobiet jest nią obarczona - przekazuje profesor w rozmowie z dziennikarką Dziennika Bałtyckiego.

W opinii prof. Limona ryzyko zachorowania na raka piersi jest wysokie, i sięga 80 proc., zaś ryzyko raka jajnika wynosi 50 proc. Dziedziczne skłonności pozwala wykryć badanie genetyczne dotyczące mutacji genu BRCA1. Można je wykonać w poradniach, które zostały wyłonione w ramach ministerialnego programu dotyczącego raka piersi i jajnika.

Pacjentki z wykrytą mutacją genu BRCA1 badane są co pół roku. Pod kątem raka piersi jest to badanie rezonansem magnetycznym na zmianę z USG (co pół roku) bądź USG i mammografia. Takim badaniem w kierunku raka jajnika jest USHG transwaginalne, czyli dopochwowe.

Wszystkim kobietom z mutacją BRCA1 po 40 roku życia proponuje się chirurgiczne usunięcie jajników i jajowodów. Natomiast na profilaktyczną mastektomię decydują się kobiety, które jej chcą. Zdaniem specjalisty, jest ona wskazana zawsze wtedy, gdy wynik rezonansu piersi jest niejednoznaczny. 

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum