• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Jan Walewski o strategii onkologicznej: ważne jest, aby pacjent od początku był właściwie leczony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2020 09:47

Narodowa Strategia Onkologiczna pomoże we wprowadzeniu pacjenta na właściwą ścieżkę diagnozy i leczenia - ocenia dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii prof. Jan Walewski. Dodaje, że w obecnym systemie pacjenci często bywają zagubieni i nie od razu właściwie leczeni.

Prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii podpisuje zarządzenie ws. powołania CDOP. Fot. NIO

Pytany o obraz polskiej onkologii, profesor przyznaje, że brakuje w niej koordynacji działań, a pacjent nadal często czuje się zagubiony. - Pomijam też kwestie nakładów finansowych, które w ostatnim czasie oczywiście znacząco wzrosły, ale nadal są niewystarczające - stwierdza.

Podkreśla, że zdarza się, iż pacjent trafia na niewłaściwą ścieżkę diagnozy i leczenia. - Dlatego celem Narodowej Strategii Onkologicznej jest wyprostowanie tych ścieżek, koordynacja i skrócenie czasu, jaki upływa od podejrzenia choroby i właściwego jej rozpoznania do podjęcia odpowiedniego leczenia - wyjaśnia.

Jego zdaniem strategia onkologiczna, przyjęta przez rząd 4 lutego br., jest całościowym programem, który może odwrócić wiele niekorzystnych zjawisk w tej dziedzinie medycyny. - Nie było do tej pory tak całościowego programu, który obejmowałby wszystkie aspekty życia i angażował tylu interesariuszy, tj. pacjentów, lekarzy, instytucje państwowe i instytucje finansujące - wskazuje prof. Walewski.

Zwraca też uwagę na aspekt edukacyjny zawarty w strategii, czyli tzw. profilaktykę pierwotną. - Edukacja musi zaczynać się w szkole. Wystarczy nauczyć człowieka od najmłodszych lat, że ruch jest rzeczą ważną. To taka sama konieczność jak prawidłowe odżywianie się czy unikanie używek - tytoniu i alkoholu. Ważna jest też wiedza, że także niektóre wirusy sprzyjają rozwojowi nowotworu - mówi ekspert.

Przypomina, że profilaktyka raka szyjki macicy i niektórych innych nowotworów wiąże się właśnie ze szczepieniami przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). - To kolejny temat zaadresowany w narodowej strategii. Poza tym skupia się ona także na profilaktyce wtórnej, czyli badaniach przesiewowych, tj. wczesnym wykrywaniu nowotworów - na etapie, kiedy są jeszcze uleczalne. Dotyczy to niestety tylko kilku nowotworów, np. raka piersi, jelita grubego, płuca - zaznacza profesor.

Dyrektor NIO podkreśla, że w ostatniej dekadzie poprawiła się skuteczność leczenia raka. Jej miarą jest pięcioletnie przeżycie chorych. Przytacza też dane Krajowego Rejestru Nowotworów, które pokazują, że w ciągu 10 lat przeżycie kobiet z chorobą nowotworową wzrosło średnio o 5 proc., a mężczyzn - o 7 proc. - Jednocześnie są też nowotwory, w których przeżycie poprawiło się nawet o ponad 10 proc. - dodaje prof. Walewski.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polaków. W naszym kraju żyje około milion osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór. Rocznie notuje się ok. 160 tys. zachorowań na raka, z czego w każdym roku umiera 100 tys. pacjentów.

Klaudia Torchała - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum