• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Chudecka-Głaz: w leczeniu nowotworów ginekologicznych musimy gonić Europę

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 21 października 2020 16:30

Polskie wyniki leczenia nowotworów ginekologicznych mocno odbiegają od wyników osiąganych w innych krajach UE. Zostaliśmy daleko w tyle - mówiła podczas Internetowego XVI Forum Rynku Zdrowia (19-20 października) prof. Anita Chudecka-Głaz.

Prof. Chudecka-Głaz: w leczeniu nowotworów ginekologicznych musimy gonić Europę
Prof. Anita Chudecka-Głaz podczas Internetowego XVI Forum Rynku Zdrowia; FOT. Screen/PTWP

Prof. Chudecka-Głaz z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt SPSK nr 2 PUM w Szczecinie przypomniała, rocznie rozpoznajemy w Polsce ok. 3,7 tys. przypadków raka jajnika.

- Z kolei umieralność wynosi w skali roku aż 2,6 tys., jest to bowiem nowotwór, w którym jest ona bardzo wysoka. Dla porównania, z grupy ok. 6 tys. pacjentek, u których rozpoznajemy rocznie raka trzonu macicy, umrze ok. 1,7 tys. Raka szyjki macicy rozpoznajemy natomiast u 2,5 tys. pacjentek rocznie, przy umieralności 1,6 tys. w skali roku - wskazała specjalistka.

- Nie wygląda to zatem dobrze. Można powiedzieć, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat efekty leczenia tych nowotworów poprawiły się w naszym kraju, jeśli porównamy wyniki obecne do polskich wyników sprzed kilku dekad. Ale jeśli zestawimy nasze wyniki leczenia z tymi osiąganymi w innych krajach UE, zobaczymy jak daleko zostaliśmy w tyle. W zakresie przeżywalności 5-letniej różnica wynosi aż kilkanaście punktów procentowych - wyjaśniła profesor.

- Nie musimy się przy tym porównywać do krajów najbogatszych, ponieważ okazuje się, że znacznie lepsze wyniki od nas osiągają w leczeniu nowotworów ginekologicznych także takie kraje jak np. Czechy, Słowacja, czy Estonia - dodała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum