• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Adam Maciejczyk: apel o zawieszenie pilotażu KSO jest antysystemowy i antypacjencki

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2020 12:00

Apel o zawieszenie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w województwie dolnośląskim na czas pandemii ze względu na "niemożność zbierania danych" jest absurdalny - mówi nam prof. Adam Maciejczyk odnosząc się do apelu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej (OFO) do MZ opublikowanego 16 kwietnia.

Prof. Adam Maciejczyk: apel o zawieszenie pilotażu KSO jest antysystemowy i antypacjencki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Obecna trudna sytuacja nie oznacza, że należy przestać ją kontrolować. Jest wręcz odwrotnie. Im jest trudniejsza, tym bardziej trzeba analizować dane. To właśnie teraz, w czasie pandemii, wychodzą jak na dłoni problemy związane z organizacją opieki onkologicznej, a ich rozwiązaniem jest Krajowa Sieć Onkologiczna i koordynacja opieki onkologicznej - ocenia przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

- Z apelu o zawieszenie pilotażu sieci wynika także, że powinniśmy zamknąć call center i zrezygnować z koordynatorów. W kontekście funkcjonowania w okresie pandemii wydaje się to tak irracjonalne, że nawet nie trzeba tego tłumaczyć - bez tego pacjenci w ogóle nie dotrą teraz do etapu diagnostyki i leczenia. Dlatego wspomniany apel uważam za antysystemowy, antypacjencki i świadczący o głębokim niezrozumieniu idei koordynacji - podkreśla prof. Maciejczyk.

Czytaj: Ogólnopolska Federacja Onkologiczna apeluje do MZ o zawieszenie pilotażu KSO na czas pandemii

- Oczywiście, czas jest trudny i pacjenci onkologiczni cierpią, ale nie dlatego, że nie mają dostępu do leczenia. Problem leży gdzie indziej. Z danych, które zbieramy cały czas wynika np., że skrócił się okres oczekiwania na badania, głównie z tego powodu, że tych badań robimy mniej - zmniejszyła się zgłaszalność pacjentów z kartami DiLO, ponieważ są oni straszeni, niestety czasem również przez źle komunikujące się organizacje - dodaje.

Opinię prof. Adama Maciejczyka podziela prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, pełnomocnik dyrektora ds. badań klinicznych Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie,
przewodniczący Zespołu MZ ds. Narodowej Strategii Onkologicznej.

- Apel o zawieszenie pilotażu sieci świadczy o całkowicie błędnym podejściu jego sygnatariuszy i może służyć jedynie zwiększeniu liczby chorych z IV stopniem zaawansowania nowotworu - wskazuje prof. Rutkowski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum