• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prezydium NRL poparło cele prezydenckiego projektu dotyczącego strategii onkologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2019 18:37

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poparło w swoim stanowisku zasadnicze cele prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. Samorząd lekarski zaproponował m.in. poszerzenie grona opracowującego strategię i uzupełnienie jej celów.

Prezydium NRL poparło cele prezydenckiego projektu dotyczącego strategii onkologicznej
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Samorząd lekarski zauważa, że należy doprowadzić przede wszystkim do zwiększenia nakładów finansowych oraz zniesienia limitów dla chorych na nowotwory i nie wprowadzać skomplikowanych procedur typu karta DILO (diagnostyki i leczenia onkologicznego).

NRL zaproponowała poszerzenie składu zespołu opracowującego projekty Strategii, jej aktualizacji i harmonogramu o przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Polskiego Towarzystwa Patologów.

Rada podniosła ponadto, że cele Strategii należy uzupełnić o zapobieganie praktykom niemającym oparcia w aktualnej wiedzy medycznej i ułatwianie chorym na nowotwory dostępu do rzetelnej, zweryfikowanej informacji o metodach zapobiegania, rozpoznawania i leczenia.

"Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z prezydenckim projektem ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, (…) popiera zasadnicze cele projektu" - wskazano w stanowisku.

Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, przed przekazaniem go do Sejmu. Dokument ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i obszarów wspierających onkologię. Zawierać ma działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Działania wspierające opiekę onkologiczną obejmować będą m.in. rozwój edukacji i kształcenia kadr medycznych, a także badań naukowych wprowadzających innowacyjne metody leczenia chorób nowotworowych oraz poprawę zarządzania zasobami.

„Onkologia w Polsce - wybrane zagadnienia terapeutyczne” - to temat jednej z sesji podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.

Strategię - w myśl projektu - ma opracować zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą przedstawiciele ministra zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.

Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020-2030 wraz z harmonogramem jej realizacji w 2020 r. minister zdrowia zobowiązany będzie przedstawić Radzie Ministrów nie później niż do 30 września 2019 r.

Strategię Rada Ministrów będzie przyjmować w drodze uchwały, na podstawie przedstawionego przez ministra zdrowia projektu strategii. Będzie realizowana zgodnie z obejmującymi okresy roku kalendarzowego harmonogramami wdrażania i aktualizowana nie rzadziej niż raz na pięć lat. Ma obejmować lata 2020-2030. Nowotwory stanowią drugą co do wielkości przyczynę śmierci Polaków.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Czytaj: nil.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum