• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prezydium NRL poparło cele prezydenckiego projektu dotyczącego strategii onkologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2019 18:37

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poparło w swoim stanowisku zasadnicze cele prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. Samorząd lekarski zaproponował m.in. poszerzenie grona opracowującego strategię i uzupełnienie jej celów.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Samorząd lekarski zauważa, że należy doprowadzić przede wszystkim do zwiększenia nakładów finansowych oraz zniesienia limitów dla chorych na nowotwory i nie wprowadzać skomplikowanych procedur typu karta DILO (diagnostyki i leczenia onkologicznego).

NRL zaproponowała poszerzenie składu zespołu opracowującego projekty Strategii, jej aktualizacji i harmonogramu o przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Polskiego Towarzystwa Patologów.

Rada podniosła ponadto, że cele Strategii należy uzupełnić o zapobieganie praktykom niemającym oparcia w aktualnej wiedzy medycznej i ułatwianie chorym na nowotwory dostępu do rzetelnej, zweryfikowanej informacji o metodach zapobiegania, rozpoznawania i leczenia.

"Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z prezydenckim projektem ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, (…) popiera zasadnicze cele projektu" - wskazano w stanowisku.

Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, przed przekazaniem go do Sejmu. Dokument ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i obszarów wspierających onkologię. Zawierać ma działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Działania wspierające opiekę onkologiczną obejmować będą m.in. rozwój edukacji i kształcenia kadr medycznych, a także badań naukowych wprowadzających innowacyjne metody leczenia chorób nowotworowych oraz poprawę zarządzania zasobami.

„Onkologia w Polsce - wybrane zagadnienia terapeutyczne” - to temat jednej z sesji podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.

Strategię - w myśl projektu - ma opracować zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą przedstawiciele ministra zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.

Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020-2030 wraz z harmonogramem jej realizacji w 2020 r. minister zdrowia zobowiązany będzie przedstawić Radzie Ministrów nie później niż do 30 września 2019 r.

Strategię Rada Ministrów będzie przyjmować w drodze uchwały, na podstawie przedstawionego przez ministra zdrowia projektu strategii. Będzie realizowana zgodnie z obejmującymi okresy roku kalendarzowego harmonogramami wdrażania i aktualizowana nie rzadziej niż raz na pięć lat. Ma obejmować lata 2020-2030. Nowotwory stanowią drugą co do wielkości przyczynę śmierci Polaków.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Czytaj: nil.org.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum