• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prezydent o walce z chorobami nowotworowymi: koniecznie są specjalne programy i strategie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2019 17:15

Walka z chorobami nowotworowymi jest czymś absolutnie podstawowym - powiedział w poniedziałek (4 lutego) podczas seminarium "Wspólnie o onkologii" prezydent Andrzej Duda. Dodał, że onkologia jest jedną z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny na świecie.

Prezydent o walce z chorobami nowotworowymi: koniecznie są specjalne programy i strategie
Fot. Archiwum

W poniedziałek w Belwederze odbyło się seminarium "Wspólnie o onkologii" zorganizowane z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Podczas spotkania eksperci rozmawiali m.in. na temat Narodowej Strategii Onkologicznej i działającego od początku lutego Pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Poinformowano też o powołaniu Forum Dialogu Onkologicznego, które ma być platformą wymiany wiedzy na temat formułowania priorytetów polityki onkologicznej.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał podczas seminarium, że choroby nowotworowe - obok chorób krążenia - są na drugim miejscu pod względem przyczyn zgonów w Polsce. Jak dodał, na nowotwory w ciągu roku umiera około 100 tys. Polaków, a u około 160 tys. osób rocznie nowotwory są wykrywane.

- Z danych i przewidywań, które są robione wynika, że w ciągu 15-20 lat zapadalność na choroby nowotworowe wzrośnie dwukrotnie, w związku z tym walka z tymi chorobami jest czymś absolutnie podstawowym i cieszę się, że we współpracy z ministerstwem ekspertom udało się przygotować projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej - powiedział Andrzej Duda.

Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej został skierowany do Sejmu. Dokument ma charakter kompleksowy i długookresowy. Wytycza - w związku ze znaczącym wzrostem zachorowań i śmiertelności na raka w Polsce - kierunki rozwoju polskiej onkologii i dziedzin ją wspierających. Narodowa Strategia Onkologiczna obejmie lata 2020-2030.

Prezydent podkreślił, że onkologia jako jedna z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny na świecie wymaga gigantycznego zaangażowania "finansowego, państwowego i instytucjonalnego".

- Tu konieczne są specjalne programy, tu konieczne są strategie, zaplanowane działania w całym właściwie spektrum spojrzenia na medycynę i zdrowie ludzkie, poczynając od kwestii dbania o własne zdrowie i rozumienia problemu powstawania nowotworów, samodiagnozowania w miarę możliwości - ocenił Duda.

Jako jeden z przykładów walki z nowotworami wymienił przyjęcie ustawy o ochronie zdrowia przed skutkami używania solariów.

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski ocenił, że choroby nowotworowe to jedno z wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć.

- Jest to coraz mocniejszy i ważniejszy problem zdrowotny całej populacji, w tym również Polaków. Oczywiście wiemy, że te dwa elementy - czyli choroby sercowo-naczyniowe i choroby onkologiczne - to są ci główni zabójcy, to jest 70 proc. przyczyn zgonów w większości krajów rozwiniętych. Wiemy, że walka z tymi chorobami trwa wszędzie, w każdym kraju, niezależnie od poziomu życia, od poziomu zamożności, od poziomu wydawania środków na ochronę zdrowia - powiedział.

Szumowski podziękował prezydentowi za inicjatywę, która doprowadzi do powstania Strategii Walki z Rakiem w Polsce.

- Każda inicjatywa i każdy plan walki z chorobą powinien mieć dwie cechy, wtedy jest wykonalny: być realistyczny i mieć konkretne daty. To jest niezwykle istotne - zaznaczył.

- Chcielibyśmy wprowadzić pewien standard leczenia onkologicznego pod postacią tego, co nazywamy pilotażem Narodowej Sieci Onkologicznej, (...) żeby w każdym miejscu, w każdym województwie, niezależnie, gdzie pacjent mieszka, miał taką samą opiekę, taki sam standard i żeby był prowadzony ''za rękę'' - powiedział minister.

Poinformował, że MZ planuje w najbliższych trzech miesiącach poszerzyć pilotaż o kolejne dwa województwa.

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej obejmuje na razie województwa dolnośląskie i świętokrzyskie. Jak informował wcześniej resort zdrowia, trwają prace analityczne nad kolejnymi województwami, które miałby objąć pilotaż: kujawsko-pomorskim, pomorskim i podlaskim, z których wskazane zostaną dwa.

Szumowski mówił także o potrzebie zmian w opiece paliatywnej.

- Jesteśmy w trakcie analiz i rozmów, jak ten obszar opieki w Polsce bardzo wzmocnić - zapewnił.

Dodał, że ma nadzieję, iż uda się szybko wypracować rozwiązania, które będą ten problem rozwiązywały.

Podczas spotkania poinformowano o powołaniu Forum Dialogu Onkologicznego, czyli inicjatywie międzyśrodowiskowych debat na temat polskiej onkologii. W skład FDO wchodzą m.in. przedstawiciele towarzystw naukowych, różnych dziedzin biomedycznych i organizacji pozarządowych.

Członkowie FDO ocenili, że w związku z planowanymi zmianami o charakterze systemowym, jak Narodowa Strategia Onkologiczna i Krajowa Sieć Onkologiczna, "niezbędne jest przekazywanie i wymiana informacji na temat stanu prac wszystkim zainteresowanym stronom".

Seminarium "Wspólnie o onkologii" zorganizowano z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, który jest w tym roku obchodzony po raz 19. Ustanowiono go na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 r. w Paryżu. Od 2005 r. dzień walki z rakiem organizowany jest pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (UICC).

Według raportu "Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej" liczba chorych na nowotwory w Polsce w 2016 r. najprawdopodobniej po raz pierwszy zwiększyła się do ponad 180 tys. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w trzech ostatnich dekadach zachorowalność na nowotwory w Polsce wzrosła dwukrotnie. W 2014 r. schorzenia te wykryto u 159,2 tys. Polaków, a w 2015 r. - u ponad 163 tys.

Rośnie również liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych. W 2005 r. przekroczyła ona 90 tys., a w 2014 r. zwiększyła się do 95,6 tys. W latach 1999-2014 na nowotwory zmarło w Polsce prawie 1,5 mln osób.

Polska na tle innych krajów wyróżnia się tym, że ma nadal stosunkowo niską zachorowalność na choroby nowotworowe, np. dwukrotnie mniejszą niż na Węgrzech. Niestety, niski jest poziom tzw. pięcioletnich przeżyć chorych na nowotwory. Według badania Eurocare-5, w latach 2000-2007 pięć lat od wykrycia nowotworu żyło u nas tylko 41 proc. pacjentów. W UE pod tym względem jesteśmy na przedostatnim miejscu, tuż przed Bułgarią (39 proc.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum