• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prezes PUO: od 30 do 50 proc. nowotworów można uniknąć zmieniając tryb życia

Autor: Express Bydgoski/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2017 12:43

Na raka szyjki macicy umiera rocznie w Polsce 1500 kobiet. Powodem jest zaawansowany stan w momencie postawienia diagnozy, a także nieprzestrzeganie zasad zdrowego stylu życia - wyjaśnia w rozmowie z Expressem Bydgoskim, dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Prezes PUO: od 30 do 50 proc. nowotworów można uniknąć zmieniając tryb życia
Na zdj. dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Fot. PTWP

Ekspert podkreśla, że do Polski przyjeżdżają lekarze ze Skandynawii, żeby obejrzeć zaawansowany stan tego raka. U nich takich przypadków nie ma zbyt wiele: jeden, dwa w roku.

W ocenie dr Medera dużą rolę odegrały tam badania przesiewowe. Tyle że te prowadzone są w tych krajach od kilkudziesięciu lat. Tymczasem w Polsce na mammografię zgłasza się niecałe 50-55 proc. kobiet zapraszanych na badania, na cytologię tylko 40-50 proc. Ten fakt dziwi eksperta, który wyjaśnia, że chodzi przecież o badania proste, bezbolesne i bezpłatne.

Jak się okazuje, żeby badanie przesiewowe było skutecznie i uzasadnione ekonomicznie, czyli wykrywające chorobę na wstępnym etapie, musi się na nie zgłosić przynajmniej 70 proc. ze wskazanej grupy docelowej.

Śmiertelne zagrożenie płynie też z niezdrowego stylu życia ludzi i złych przyzwyczajeń, jak np. z palenia... Wszystko sprowadza się do tego, by wybrać dietę śródziemnomorską. Mięso, szczególnie czerwone, powinno być spożywane najwyżej dwa, trzy razy w tygodniu. Trzeba też ograniczyć używanie cukru, soli i nie dopuścić do otyłości. Konieczny jest codzienny ruch. Od 30 do 45 minut dziennie żwawego marszu powinno stać się bezwzględnym nawykiem.

Więcej: www.expressbydgoski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum