×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Minister zdrowia: ogłaszamy dziś nowy konkurs dla szpitali onkologicznych wart 2,5 mld zł

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia03 lutego 2023 09:40

- Ogłaszamy dziś konkurs z Funduszem Medycznym na dofinansowanie szpitali onkologicznych - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Minister zdrowia: ogłaszamy dziś nowy konkurs dla szpitali onkologicznych wart 2,5 mld zł
Minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Gliwicach. Fot. PAP/Michał Meissner
  • Premier Mateusz Morawiecki ogłosił konkurs na dofinansowanie szpitali onkologicznych podczas wizyty w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach
  • - Do 2030 roku na onkologię, w różnych programach, trafi co najmniej 10 mld zł. To rewolucja w leczeniu nowotworów - podał
  • - Na dofinansowanie szpitali onkologicznych trafi co najmniej 2,5 mld zł. Minimalna wartość projektu strategicznego zgłoszonego do konkursu to 50 mln zł - wyjaśnił z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Projekty można składać od 6 marca do 5 maja 2023 roku

Konkurs dla placówek onkologicznych

W piątek, 3 lutego, premier Mateusz Morawiecki, szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz minister zdrowia Adam Niedzielski udali się z wizytą do Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

W trakcie spotkania rozmawiano m.in. o rozwoju i zwiększeniu finansowania polskiej onkologii. Oprócz wymienionych przedstawicieli rządu i resortu, pojawili się także dyrektory największych ośrodków onkologicznych w Polsce.

- Rak to plaga cywilizacyjna - walka z nim musi wiązać się z działaniami systemowymi. Usłyszałem od profesorów, pacjentów, że to, co dzisiaj kontynuujemy i inicjujemy kolejne etapy, to coś absolutnie przełomowego - powiedział premier.

Ogłosił także ważną informację: - Ogłaszamy dziś konkurs z Funduszem Medycznym na dofinansowanie szpitali onkologicznych. Fundusz Medyczny to jedna z inicjatyw prezydenta.

Zdaniem premiera w najbliższych latach Polskę czeka rewolucja w leczeniu nowotworów.

- Do 2030 roku na onkologię, w różnych programach, trafi co najmniej 10 mld zł. To rewolucja w leczeniu nowotworów. Wdrażamy najnowsze procedury, inwestujemy w oddziały i leki, bo dobro pacjenta jest najważniejsze - wyjaśnił.

Zasady dotyczące konkursu

Na temat szczegółów konkursu wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Na dofinansowanie szpitali onkologicznych trafi co najmniej 2,5 mld zł. Minimalna wartość projektu strategicznego zgłoszonego do konkursu to 50 mln zł. Szpitale mogą ubiegać się maksymalnie o 300 mln zł - podał.

Jak wskazał, w Polsce kompleksowe leczenie nowotworów prowadzi w Polsce blisko 40 placówek i to one będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na budowę, przebudowę i modernizację budynków oraz doposażenie w sprzęt.

- W konkursie wyłonimy kilkanaście najlepszych projektów. Nie wykluczamy jednak zwiększenia puli środków. Wnioski można składać od 6 marca - wyjasnił szef MZ.

Jako podsumowanie minister podał, że dofinansowanie poprawi dostęp do nowoczesnej diagnostyki. - Jeden ośrodek przeprowadzi pacjenta przez cały proces – od diagnostyki, przez leczenie, po rehabilitację. Perspektywa pacjenta jest dla nas najważniejsza - wskazał.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum