• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prawie dwie trzecie Polek nie bada piersi. Powodem jest strach przed diagnozą

Autor: oprac. JKB • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia21 stycznia 2023 07:00

Profilaktyka w przypadku raka piersi jest bardzo ważna, ale jak wskazali eksperci podczas rozmowy na antenie TVN24, prawie dwie trzecie Polek nie chce się badać. Finalnie do lekarzy trafiają pacjentki z zaawansowanym stadium choroby.

Prawie dwie trzecie Polek nie bada piersi. Powodem jest strach przed diagnozą
Eksperci apelują o regularne badaniu piersi. Fot. Shuttterstock
  • - Kobiety nie przychodzą na badania, nie zapisują się. Wiedzą o nich, ale się boją. Strach jest wszechobecny – powiedziała na antenie TVN24 psychoonkolog Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska
  • Z kolei dr n. med. Jerzy Giermek podkreślił w trakcie dyskusji na temat profilaktyki, że rak piersi jest obecnie chorobą cywilizacyjną, a w ostatnich latach można dostrzec stały wzrost zachorowań
  • Z przytoczonych niepokojących danych wynika, że na przestrzeni ostatnich 20 lat liczba raków zrosła aż dwukrotnie
  • Eksperci przypomnieli również, że ze względu na pandemię COVID-19 wykonano znacznie mniej badań profilaktycznych z zakresu nowotworów, co przełożyło się na pozornie niskie statystyki w tym zakresie

"Krok do tyłu" okiem ekspertów

Na temat profilaktyki raka piersi oraz o kroku do tyłu, jaki w tym zakresie poczyniliśmy mówili eksperci podczas rozmowy na antenie TVN24 w ramach programu "Wstajesz i wiesz". Onkolog dr n. med. Jerzy Giermek podkreślił, że rak piersi jest chorobą cywilizacyjną – w ostatnim czasie zauważalny jest stały wzrost zachorowań. - Ilość tych raków wzrasta. Na przestrzeni ostatnich 20 lat uległa prawie podwojeniu – zaznaczył.

- Kobiety nie przychodzą na badania, nie zapisują się. Wiedzą o nich, ale się boją. Strach jest wszechobecny. Pokutuje takie stereotypowe przekonanie, że jeśli tego nie ruszę, nie pójdę do lekarza i on mi nic nie znajdzie, to tego nie będzie. To okropne, o czym mówię, że świadomość jest tak niska. Często kobiety można by uratować, zwłaszcza w początkowym stadium, nie tak inwazyjnym. Ale jest dużo kobiet, które zgłaszają się w bardzo późnym stadium – podkreśliła z kolei psychoonkolog z grupy Luxmed Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska.

Natomiast dr Giermek wprost powiedział, że już w 2016 roku "zrobiliśmy krok do tyłu", bowiem do tego czasu zaproszenia na badania piersi trafiały bezpośrednio do kobiet, co było zauważalne w większej frekwencji.

Eksperci przypomnieli, że należy edukować nawet młode 20-letnie kobiety, aby samodzielnie przeprowadzały badanie piersi. Przypomnieli przy tym, że kobietom po trzydziestce zaleca się badanie USG, a po pięćdziesiątce mammografię. Choć w mniejszych ośrodkach dostępność takich badań jest mniejsza, to starają się tam dotrzeć mammobusy.

Pandemia a rak piersi

Eksperci w studiu TVN24 przypomnieli także, że pandemia COVID-19 zapoczątkowana w 2020 roku odbiła się negatywnie na wielu obszarach, w tym także w zakresie profilaktyki nowotworów. Co prawda ówczesne statystyki wyglądały na korzystne, ale były to jedynie pozory – w tamtym czasie wykonano znacznie mniej badań.

- Rak nie czeka aż skończy się covid. Rak rósł, w związku z czym teraz kobiety zgłaszają się z większym zaawansowaniem i wyniki leczenia są zdecydowanie gorsze. Zbieramy żniwo pandemii – powiedział na antenie dr Giermek.

Przytoczył przy tym statystyki dotyczące zaproszeń na badania piersi i przyznał, że dobrym rozwiązaniem byłby powrót do aktywniejszych form informowania o badaniach.

- Myśmy w 2015 roku, czyli ostatnim roku aktywnych zaproszeń, objęli prawie 45 procent populacji. W tej chwili mamy 37 procent, a i tak to wzrosło, bo w roku pandemii było to 34 procent. Zlikwidowano przy okazji tych zaproszeń również wojewódzkie ośrodki regionalne, które prowadziły akcje informacyjne, pikniki. Myślę, że powinniśmy wrócić do bardziej aktywnych form informowania – podał onkolog.

Zdaniem ekspertów kluczem jest samobadanie piersi. Jeśli kobieta wyczuje zmianę, powinna udać się do lekarza celem wykonania badania diagnostycznego.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum