• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznański szpital rusza w zakładach pracy z akcją badań wykrywających raka głowy i szyi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2019 13:56

Bezpłatne badania laryngologiczne przeprowadzać będą w siedzibach wielkopolskich firm lekarze ze Szpitala Klinicznego im Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu. Przedsięwzięcie ma pomóc w szybkim rozpoznawaniu nowotworów głowy i szyi.

Poznański szpital rusza w zakładach pracy z akcją badań wykrywających raka głowy i szyi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akcja zdrowotna "Pracodawca dbający o zdrowie pracowników" jest inicjatywą kierownika Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej prof. Małgorzaty Wierzbickiej. Zaliczające się do grupy chorób z dziedziny laryngologii nowotwory głowy i szyi stanowią w Polsce około 6 proc. nowotworów i są przyczyną około 5 proc. zgonów z powodu choroby nowotworowej.

Jak poinformowała PAP koordynator ds. programów profilaktycznych i przesiewowych poznańskiego szpitala Katarzyna Kukawska, w przedsięwzięcie polegające na przeprowadzeniu w siedzibach wielkopolskich firm bezpłatnych badań laryngologicznych zaangażowały się już pierwsze duże przedsiębiorstwa: firmy logistyczne, handlowe, producent opon i regionalny przewoźnik kolejowy, spółka Koleje Wielkopolskie.

Nowotwory głowy i szyi to nowotwory zlokalizowane w obrębie jamy nosowej i ustnej, języka, gardła, krtani, ślinianek, zatok oraz ucha. Pojawiające się objawy nie są charakterystyczne, a pierwsze symptomy mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Z tego powodu w początkowym stadium choroby są rzadko rozpoznawane.

- Wszelkiego rodzaju zmiany są traktowane przez chorego pobłażliwie i nie budzą żadnych podejrzeń. Pacjenci często ograniczają się do środków antyseptycznych, czy leków na chrypkę i ból gardła. Tymczasem każda zmiana powstająca w obrębie głowy i szyi, która utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie powinna być niezwłocznie zobaczona przez specjalistę - poinformowała Kukawska.

W ramach prowadzonej akcji zdrowotnej pracownicy biorących udział w przedsięwzięciu firm zostaną przebadani - wraz z oceną węzłów chłonnych. W koniecznych przypadkach dalsze działania prowadzone będą już w szpitalu; konieczne może być badanie endoskopowe lub badanie obrazowe USG. Ostateczne rozpoznanie stawiane będzie na podstawie badania histopatologicznego fragmentu tkankowego pobranego ze zmiany lub guza.

Akcja zdrowotna prowadzona jest w ramach programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi "Daj sobie szansę", który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i Wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Szpital czeka na kontakt od przedstawicieli przedsiębiorstw zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu.

Eksperci podkreślają, że rośnie liczba zachorowań oraz liczby zgonów z powodu nowotworów głowy i szyi. Są one traktowane jako choroba cywilizacyjna; są tytoniozależne i alkoholozależne, zaś na ich rozwój ma również wpływ zanieczyszczone środowisko. 

PAP - Rafał Pogrzebny

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum