• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznań: w centrum onkologii powołano Breast Cancer Unit

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 16:53

W Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu powołano Breast Cancer Unit, czyli specjalny zespół lekarzy, który otoczy szczególną opieką pacjentki z rakiem piersi. Znajdą się pod opieką specjalistów już od przekroczenia progu szpitala.

Fot. archiwum

Breast Cancer Unit to wyspecjalizowana jednostka lekarzy specjalistów, stosująca specjalne procedury, które mają zapewnić pacjentkom z rakiem piersi kompleksową opiekę i wypracować indywidualny proces leczenia.

- Rak piersi jest chorobą, która dotyka znaczną część populacji, więc pewna specjalizacja jest tu jak najbardziej wskazana. Stąd, wydaje się, że ta oferta w Wielkopolskim Centrum Onkologii jest najlepszą, jaka może być - leczymy największą grupę, znaczącą większość pacjentów z rakiem piersi w województwie, mamy specjalistów ze wszystkich dziedzin. To, co musimy poprawić, to komfort i opiekę nad pacjentką przed i po leczeniu, w czym ma pomóc właśnie powołanie Breast Cancer Unit - podkreślił dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. dr hab. Julian Malicki.

W ramach Breast Cancer Unit dla pacjentek z podejrzeniem lub diagnozą raka piersi powstał m.in. osobny punkt rejestracyjny. Pacjentka nie będzie musiała stać w kolejce, lecz zostanie skierowana bezpośrednio do koordynatorki - pielęgniarki, która w gabinecie - a nie przy okienku - będzie mogła zebrać wywiad. Koordynatorka opiekuje się pacjentką na wszystkich etapach diagnostyki, leczenia, a także później na etapie kontroli u specjalistów.

Dwa razy w tygodniu będą się odbywały spotkania specjalistów w ramach tzw. komitetów wielodyscyplinarnych, na które będą zapraszane pacjentki. Będą wtedy informowane o wszystkich możliwych opcjach leczenia, by mogły brać świadomy udział w procesie leczenia.

W skład zespołu Breast Cancer Unit wejdą m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii.

- Spora grupa pacjentek z rakiem piersi to też młode kobiety, które chcą mieć potomstwo. Mamy więc też lekarza specjalistę dedykowanego specjalnie młodym pacjentkom, aby spróbować ustawić im leczenie w taki sposób, by w przyszłości mogły zostać matkami. W zespole znajdzie się także m.in. chirurg plastyk, a także psychoonkolog, ponieważ takie wsparcie też jest bardzo ważne - mówiła dr Renata Szoszkiewicz.

W Wielkopolskim Centrum Onkologii powstały także dwie nowe poradnie: Onkologiczna Chorób Piersi i Chirurgiczna Chorób Piersi. Zaczęła też działać Poradnia Genetyczna, więc pacjentki nie będą odsyłane do innych placówek po konsultacje z tej dziedziny.

Dr Beata Adamczyk tłumaczyła, że idea specjalistycznych jednostek dla pacjentek z rakiem piersi nie jest nowa. Już kilka lat temu przeprowadzono badania, które wykazały, że jakość życia, przeżywalność i rokowanie są lepsze, kiedy pacjenci są leczeni w ośrodkach specjalizujących się w leczeniu danej choroby czy rodzaju nowotworu.

- Wcześniej to najczęściej pacjentka sama musiała biegać i szukać gabinetów, szukać specjalistów. Idea Breast Cancer Unit jest taka, że teraz wszystko będzie skoncentrowane wokół każdej pacjentki; czyli pacjentka jeszcze w tym samym dniu albo w ciągu kilku najbliższych dni przyjmowana jest już u specjalisty i rozpoczyna się cały proces diagnostyki i leczenia, a cały zespół specjalistów będzie się starał zapewnić jak najlepsze leczenie, najlepszą diagnostykę i jeszcze fachową opiekę - powiedział Adamczyk.

Breast Cancer Unit w Wielkopolskim Centrum Onkologii oficjalnie zacznie oficjalnie od poniedziałku. To pierwsza taka jednostka w regionie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum