×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznań sfinansuje in vitro chorym onkologicznie - to pierwsza taka inicjatywa w Polsce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 30 grudnia 2020 11:45

Poznań zapłaci za mrożenie komórek jajowych i nasienia pacjentów, którzy są chorzy na raka, a leczenie może pozbawić ich płodności. Chodzi o to, żeby ta grupa chorych nie była dyskryminowana ekonomicznie.

Poznań sfinansuje in vitro chorym onkologicznie -  to pierwsza taka inicjatywa w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Program zabezpieczenia płodności na przyszłość u mieszkańców Poznania chorych onkologicznie" ma ruszyć w 2021 roku. To pomysł poznańskiej posłanki KO Joanny Jaśkowiak. 

Jak tłumaczy, na raka chorują coraz młodsze osoby, więc program może dać im szansę posiadania dzieci. Zaznacza, że to pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

Jeśli pacjentka albo pacjent po diagnozie zdecydują się zamrozić swoje komórki jajowe lub nasienie, po wyleczeniu będą mogli z nich skorzystać. Obecnie procedura nie jest dostępna w ramach świadczeń gwarantowanych. Problem dotyczy i kobiet, i mężczyzn, choć kobiety są w gorszej sytuacji - sam sposób pobrania komórek u mężczyzn jest prosty i stosunkowo niedrogi (kilkaset złotych); kobiety muszą zapłacić nawet 10 tys. zł.

Program napisali urzędnicy wydziału zdrowia i spraw społecznych poznańskiego urzędu miasta. Obejmie pełnoletnie kobiety i mężczyzn w wieku do 40 lat, którzy mieszkają w Poznaniu i zachorowali na złośliwe nowotwory w latach 2021-2023. Ma już pozytywną ocenę AOTMiT - informuje Gazeta Wyborcza.

W latach 2021-2023 zaplanowano na ten cel 350 tys. zł. Miasto ogłosi konkurs i wybierze ośrodki, które będą go realizować.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum