• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznań: ruszył tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2013 16:26

Badania profilaktyczne pacjentów z grup ryzyka - to jedna z propozycji rozpoczętego w poniedziałek (23 września) w Poznaniu Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Według danych nowotwory te zajmują szóste miejsce na świecie pod względem zachorowalności.

Poznań: ruszył tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowotwory głowy i szyi należą do chorób onkologicznych, których diagnoza i leczenie są bardzo trudne. Dotyczą m.in. wnętrza jamy ustnej i języka, gardła i krtani. Nie zalicza się do nich nowotworów mózgu i oczu.

W tym roku Polska dołączyła do europejskiej inicjatywy Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w ramach którego w wielu europejskich państwach organizowane są działania mające na celu uświadomienie społeczeństwu, jakie są czynniki ryzyka i możliwości prewencji.

W Polsce akcje z tym związane koordynuje Wielkopolskie Centrum Onkologii, które od poniedziałku do piątku zorganizuje m.in. spotkania z decydentami związanymi z ochroną zdrowia oraz pacjentami, a ponadto szkoleniową transmisję internetową z jednego z zabiegów. Na zakończenie pacjenci z grup ryzyka będą mogli przejść badania profilaktyczne.

Według danych nowotwory te są przyczyna śmierci ponad 62 tys. osób rocznie w Europie. Pod względem zachorowalności nowotwory głowy i szyi zajmują szóste miejsce na świecie, a tylko w 2012 r. nowotwór tego typu zdiagnozowano na kontynencie europejskim u ponad 132 tys. osób. W Polsce każdego roku według szacunków odnotowuje się do 10 tys. zachorowań.

- Wyniki leczenia w tej grupie chorych są wysoce niezadawalające i wynoszą ok. 50 proc. pięcioletnich przeżyć. Dlatego też podjęliśmy próbę wprowadzenia Ogólnopolskiego Programu Referencyjnego - poinformował podczas konferencji prasowej koordynator projektu prof. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, który koordynuje sprawy edukacji w ramach europejskiego tygodnia.

Dotychczas w ramach Ogólnopolskiego Programu Referencyjnego w 16 ośrodkach regionalnych udało się powołać 32 koordynatorów programu profilaktyki głowy i szyi.

Nowotwór  głowy i szyi dotyka osób w różnym wieku, niezależnie od płci i pochodzenia etnicznego. Najczęściej jest spotykany u mężczyzn powyżej 40. roku życia, jednak ostatnio nastąpił znaczny wzrost liczby młodszych kobiet, u których zdiagnozowano ten rodzaj nowotworu. Do głównych czynników ryzyka należy palenie papierosów, spożywanie alkoholu i wirus HPV.

Eksperci zwracają uwagę, że jeżeli jeden z objawów - ból języka, ból gardła, nieustająca chrypka, trudności w przełykaniu, guzek na szyi czy zatkany lub krwawiący nos - utrzymuje się przez trzy tygodnie, należy zgłosić się do lekarza.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum