• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznań: rozbudują prywatny ośrodek dla pacjentów po leczeniu onkologicznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2015 17:58

Pacjenci po leczeniu onkologicznym mają problem ze znalezieniem miejsca, gdzie mogliby liczyć na dalszą pomoc - ocenił prezes Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu Dariusz Godlewski. Ośrodek chce pomagać takim osobom.

Poznań: rozbudują prywatny ośrodek dla pacjentów po leczeniu onkologicznym
Fot. Shutterstock

Jak podkreślił w czwartek (10 grudnia) na konferencji prasowej w Poznaniu, wielu pacjentów ogranicza niezbędne po zakończeniu leczenia onkologicznego kontrole, lub całkowicie z nich rezygnuje. 

W przyszłym roku Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej SA. (OPEN) z Poznania przystępuje do rozbudowy swej placówki. W ramach inwestycji powstać ma m.in. centrum rehabilitacji onkologicznej.

Jak wyjaśnił Godlewski, będzie to miejsce, gdzie pacjent po zakończonym leczeniu onkologicznym będzie mógł uzyskać kompleksową opiekę ze strony onkologa, fizjoterapeuty, rehabilitanta, psychologa, dietetyka i pracownika socjalnego.

Jego zdaniem szpitale onkologiczne "nie chcą prowadzić dalszej kontroli z racji tego, że uważają te osoby za wyleczone, a lekarz rodzinny nie posiada ani kompetencji, ani dostatecznej wiedzy, aby móc sprawować taką opiekę".

Onkolog podkreślił, że osoba po zakończonym leczeniu powinna cały czas znajdować się pod specjalistyczną opieką. - System nie przewidział tego, że pacjent po leczeniu onkologicznym będzie wymagał dalszej, systematycznej kontroli - wskazał. Jak dodał, wielu pacjentów, mających problem ze znalezieniem pomocy - rezygnuje z koniecznej diagnostyki. - To najgorsze, co może się zdarzyć - ocenił.

- W tej chwili skuteczność leczenia onkologicznego jest coraz wyższa, wydłuża się więc średnia długość życia ludzi po leczeniu onkologicznym. Problem stanowią jednak wszystkie objawy uboczne, które rozwijają się w procesie leczenia. Bywa tak, że objawy uboczne po chemioterapii, radioterapii czy leczeniu chirurgicznym stają się większym problemem niż sam problem onkologiczny - zauważył Godlewski.

Spółka chce pozyskać pieniądze na rozbudowę ośrodka, wchodząc na rynek NewConnect. Godlewski poinformował o rozpoczętych w czwartek zapisach na akcje OPEN.

W ramach rozbudowy uruchomiony zostanie m.in. oddział chirurgii jednego dnia z blokiem operacyjnym, wyposażonym w dwie sale zabiegowe i salę wybudzeń. Powstaną pracownie diagnostyki inwazyjnej przewodu pokarmowego, oraz schorzeń urologicznych i ginekologicznych - powiedział.

 Jak wskazał Godlewski, zakres planowanych prac w OPEN wynika z prognoz odnośnie zachorowań na nowotwory w kraju i w regionie. W 2022 r. spodziewana liczba nowych zachorowań w kraju ma przekroczyć 171 tys., co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2012 o 11,7 proc. u mężczyzn, oraz o 12,8 proc. u kobiet. W przypadku Wielkopolski ten wzrost ma być jeszcze większy, sięgający lub przekraczający 30 proc.

Prognozy wskazują, że w populacji mężczyzn najczęściej rozpoznawanym nowotworem będzie nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. U kobiet najczęstszym nowotworem pozostanie nowotwór złośliwy piersi. Przewidywany jest też wzrost liczby zachorowań na nowotwory jelita grubego i odbytnicy u obu płci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum