×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznań: przeprowadzono pierwszą część operacji odtwarzającej nos

Autor: PAP/Rynek Zdrowia12 lipca 2012 16:08

Operację odtworzenia części twarzy przeprowadzili w czwartek (12 lipca) lekarze w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Dzięki innowacyjnej metodzie pacjent po leczeniu onkologicznym będzie miał odtworzony nos.

Poznań: przeprowadzono pierwszą część operacji odtwarzającej nos
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
57-letni mężczyzna poddany był leczeniu onkologicznemu i usunięciu części twarzy po tym, gdy stwierdzono u niego złośliwy płaskonabłonkowy nowotwór nosa. Po leczeniu pacjent był pozbawiony nosa, miał dziurę w środkowej części twarzy.

W czwartek (12 lipca) w trakcie dwugodzinnej operacji lekarze pod kierownictwem prof. Wojciecha Golusińskiego zainstalowali w kościach twarzy pacjenta tytanowe implanty. Po ok. pół roku na takim "rusztowaniu" będzie zrekonstruowana część twarzy.

- Na podstawie oceny układu kostnego planuje się wprowadzenie odpowiednich implantów w miejsca, na których później będzie wykonana epiteza twarzy. Zrekonstruowana część będzie (...) robiona z najlepszych materiałów, które na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia od zwykłych tkanek - powiedział prof. Golusiński.

Była to w Polsce pierwsza taka operacja u pacjenta po leczeniu onkologicznym.

- Jeżeli usuwamy część twarzy z powodu nowotworu to musimy to zrobić z marginesem bezpieczeństwa - to jest podstawowy warunek czystości onkologicznej w chirurgii. W ten sposób powstaje jednak oszpecająca blizna - mówił profesor.

Jak wyjaśnił w podobnych przypadkach pacjenci posługują się sztucznym, montowanym do okularów nosem. Jest on jednak niewygodny, ciężki i może się przemieszczać odsłaniając bliznę.

Więcej także: http://www.gloswielkopolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum