Powstał unijny cancer plan pokazujący wspólne cele w walce z rakiem
UE potrzebuje nowego planu Marshalla na rzecz onkologii, a to jest krok we właściwym kierunku - mówi o dokumencie Europejski Plan Walki z Rakiem reprezentująca EKES Małgorzata Bogusz.

- Choć obywatele i mieszkańcy Europy stanowią 10 procent światowej populacji, to 1/4 globalnej liczby zachorowań na raka jest właśnie ich udziałem
- Komisja Europejska przygotowała European’s Beating Cancer Plan
- Eksperci EKES apelują o skupienie się m.in. na niwelowaniu dysproporcji w infrastrukturze regionalnej, które są powodem nierównego dostępu pacjentów do diagnostyki i leczenia nowotworów
Komisja Europejska przygotowała European’s Beating Cancer Plan. Ten pierwszy od ponad 30 lat unijny dokument strategiczny poświęcony walce z rakiem zyskał poparcie Europejskiego Komitetu Ekononomiczno-Społecznego (EKES), unijnego organu doradczego pracowników i pracodawców.
Rak szczególnie doświadcza Europę
Choć obywatele i mieszkańcy Europy stanowią 10 procent światowej populacji, to 1/4 globalnej liczby zachorowań na raka jest właśnie ich udziałem. Ze skali problemu zdaje sobie sprawę wiele różnych środowisk, w tym przedstawiciele systemów ochrony zdrowia, organizacji pacjenckich czy firm farmaceutycznych.
Znalazło to odzwierciedlenie podczas międzynarodowego webinarium Return to Care: Tackling Post-COVID Healthcare Challenges in Central and Eastern Europe, zorganizowanego we wtorek (29 czerwca) przez firmę MSD. W wydarzeniu wzięli udział eksperci i decydenci – wśród nich m.in.: rumuński wiceminister zdrowia Andrei Bacui, szef Central European Cooperative Oncology Group prof. Christoph Zielinski, dyrektor w DG SANTE Andrzej Ryś oraz reprezentująca EKES Małgorzata Bogusz.
Potrzebne nowe podejście do profilaktyki i leczenia raka
Istotne znaczenie dla Europejskiego Planu Walki z Rakiem mają implikacje demograficzne i gospodarcze. Starzejące się społeczeństwo europejskie oznacza z jednej strony niski wskaźnik dzietności, a z drugiej wydłużenie okresu życia obywateli. Wymaga to podjęcia zdecydowanych działań na rzecz zapewnienia warunków sprzyjających zachowaniu przez Europejczyków zdrowia do późnej starości.
- Drogą do osiągnięcia tego celu powinny być właśnie nakreślone w “Europejskim Planie Walki z Rakiem” działania składające się na nowe podejście do profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych oraz opieki nad osobami, które tych chorób doświadczyły - zauważa Małgorzata Bogusz, prezes Fundacji Kulskich i członkini EKES.
Umieralność i zachorowalność raka - jak podkreślili eksperci - są skorelowane z rodzajem nowotworu oraz miejscem zamieszkania i statusem społecznym pacjenta. Z tego też powodu EKES zaapelował o skupienie się na niwelowaniu dysproporcji w infrastrukturze regionalnej i nierównościach społecznych pod względem zatrudnienia i płci.
- Komitet stoi na stanowisku, że wykrywalność chorób nowotworowych powinna dotyczyć wszystkich typów raka, a badania przesiewowe powinny być dostępne dla jak największej grupy osób - zauważa Milena Angelova, współsprawozdawczyni opinii EKES.
Cancer plan potrzebny Europie, tak jak kiedyś plan Marshalla
Bardzo ważne jest również zapobieganie nowotworom pochodzenia zawodowego. Potrzebne są dalsze badania nad narażeniem na substancje rakotwórcze, mutagenne i zaburzające gospodarkę hormonalną, a także nad przyczynami nowotworów pochodzenia zawodowego, zwłaszcza u kobiet.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny poparł inicjatywę Komisji Europejskiej, ale do projektu Cancer planu wniósł nieco uwag. Zdaniem organizacji, UE potrzebuje takiego planu działania, który będzie uwzględniał wskaźniki wydajności, realistyczne ramy czasowe oraz silną rolę partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
- UE potrzebuje nowego planu Marshalla na rzecz onkologii, a to jest krok we właściwym kierunku. Nie możemy zmarnować tej szansy – podkreśliła Małgorzata Bogusz. Dodała: - Tylko wspólny wysiłek na szczeblu unijnym i współpraca między państwami członkowskimi mogą przynieść wymierne korzyści w przeciwdziałaniu rakowi.
Na realizację cancer planu Unia Europejska przeznaczy 4 mld złotych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)