• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Powstał portal edukacyjny dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Został stworzony we współpracy z lekarzami

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP16 lipca 2021 11:15

Nowy serwis edukacyjny „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!” pomoże kobietom z zaawansowanym rakiem piersi lepiej poznać swoją chorobę i możliwości jej leczenia

Powstał portal edukacyjny dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Został stworzony we współpracy z lekarzami
Szacuje się, że w Polsce na raka piersi choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet. Fot. Shutterstock
  • Portal zaawansowanyrakpiersi.pl to kompendium wiedzy dla kobiet w zaawansowanej chorobie nowotworowej
  • Serwis umożliwia pobranie darmowego poradnika zawierającego informacje o chorobie i szereg wskazówek dla pacjentek
  • Rak piersi to najbardziej rozpowszechniony nowotwór złośliwy na świecie

Portal https://zaawansowanyrakpiersi.pl/ został stworzony w ramach kampanii "Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!", we współpracy merytorycznej z lekarzami i organizacjami pacjentów. Jak czytamy w informacji prasowej, pacjentki znajdą tu praktyczne informacje i terminy dotyczące zarówno samego raka piersi, jak i różnych aspektów życia z chorobą. Na stronie dostępne są także m.in. wideokursy psychologiczne oraz lista kontaktów do organizacji wspierających.

Nowotwór piersi: porady, wskazówki, kontakty do placówek

Można również pobrać darmowy "Poradnik dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi", który stanowi bazę praktycznej wiedzy dla kobiet chorujących na zaawansowaną postać nowotworu. Znalazły się w nim podstawowe informacje o chorobie, takie jak opis podtypów biologicznych, ścieżek terapeutycznych, wyjaśnienie najważniejszych terminów, lista pytań do lekarza, a także wskazówki, na co pacjentka powinna zwracać uwagę podczas swojego leczenia.

Poradnik zawiera też kontakty do organizacji pacjentów oraz certyfikowanych placówek, które mogą udostępnić refundowane w Polsce opcje terapeutyczne.

Objaśniono w nim również zagadnienia dotyczące stanu psychicznego chorej kobiety - jak może radzić sobie z lękiem i depresją, jak rozmawiać z najbliższymi o chorobie i gdzie szukać wsparcia.

Rak piersi do niedawna był tematem tabu

Jak podkreśla cytowana w informacji prasowej dr hab. Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii, o wczesnym raku piersi mówi się i pisze od dziesięcioleci. - Popularyzujemy badania profilaktyczne, co nie tylko zwiększa wczesną wykrywalność raka piersi, ale także podnosi poziom ogólnej świadomości zdrowotnej i wiedzy o chorobach nowotworowych w społeczeństwie. Temat zaawansowanego raka piersi pozostawał przez lata tematem tabu. Do końca XX wieku był niemal nieobecny w mediach - tłumaczy dr Radecka.

Jej zdaniem trudno się temu dziwić. - Przez lata badań nad rakiem piersi nie odnotowano takiego postępu w zakresie leczenia chorych na zaawansowanego raka piersi, jakiego byśmy oczekiwali - zarówno my, lekarze, jak i chorzy oraz ich bliscy. Rak piersi z przerzutami pozostaje chorobą nieuleczalną. Postęp w zakresie leczenia pozwala nam jednak powiedzieć dziś, że zaawansowany rak piersi jest chorobą poddającą się leczeniu - przekonuje specjalistka.

Dlatego istnieje konieczność edukacji chorych i ich bliskich nt. choroby i sposobów radzenia sobie z nią. - A także edukacja całego społeczeństwa, które w różny sposób może wspierać chorych w ich życiu z zaawansowanym rakiem piersi - podkreśla dr Radecka.

Najczęściej występujący nowotwór złośliwy

Rak piersi jest aktualnie najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie - w ubiegłym roku zachorowało na niego aż 2,3 mln osób. Szacuje się, że w Polsce na raka piersi choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet.

Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów. W jego diagnostyce istotne jest określenie stadium zaawansowania nowotworu oraz analiza stanu receptorów hormonalnych i ekspresji receptora HER2. Ocena receptorów (hormonalnych i HER2) dokonana z biopsji gruboigłowej umożliwia określenie podtypu biologicznego nowotworu, a to z kolei determinuje dobór właściwego leczenia.

Kampania edukacyjna "Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!" powstała z inicjatywy firmy Novartis we współpracy z partnerami społecznymi: Federacją Stowarzyszeń "Amazonki", Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny, Fundacją Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacją Rak'n'Roll Wygraj Życie i Fundacją OmeaLife Rak piersi nie ogranicza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum