Powstał pierwszy polski system do radioterapii śródoperacyjnej
- W tej chwili kobiety z rakiem piersi do poziomu średnicy 1-2 centymetrów guza mogą być wyleczone w ciągu jednego dnia i nie tracą piersi, a samo naświetlanie trwa minutę - mówi inżynier Jacek Pracz.

Leczenie polega na połączeniu zabiegu chirurgii onkologicznej z bezpośrednio po nim następującym zabiegiem radioterapii wiązką elektronów o dużej energii i intensywności, podawaną bezpośrednio w otwarte pole operacyjne. Pozwala to skrócić całe leczenie o kilka tygodni, jednocześnie podnosząc jego jakość i obniżając koszty leczenia.
Czytaj: Polscy naukowcy budują nowoczesny system do radioterapii
Powstał pierwszy polski Systemem do Radioterapii Śródoperacyjnej INTRA-DOSE, pozwalający na leczenie nowotworów zlokalizowanych w gruczołach piersiowych, w obszarze miednicy i jamy brzusznej, a także w obszarze głowy i szyi. Jak wygląda radioterapia śródoperacyjna wiązkami elektronowymi? - można się dowiedzieć z reportażu Polskiego Radia - Jedynaka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku z udziałem lekarzy z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Urządzenie zajmuje ok. 30 metrowy pokój i waży blisko tonę. Dzięki zasilaniu bateryjnemu i kółkom pod nogami, aparat może być łatwo przeniesiony do sąsiedniej sali operacyjnej, czego nie mają inne, podobne mu urządzenia za granicą.
Czytaj: www.polskieradio.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)