• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Powstaje nowoczesna platforma gromadzenia danych o chorobach nowotworowych

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 17 września 2019 14:28

E-KRN+ to nazwa platformy informatycznej, w której będą gromadzone dane z Krajowego Rejestru Nowotworów wraz z informacjami z onkologicznych rejestrów narządowych. Nowe rozwiązanie umożliwi integrację i analizę łączną wszystkich danych na potrzeby naukowe i ekonomiczne.

Powstaje nowoczesna platforma gromadzenia danych o chorobach nowotworowych
Fot. KL/PTWP

O projekcie nowej, cyfrowej platformy usprawniającej analizę danych eksperci zajmujący się tym zagadnieniem eksperci mówili we wtorek (17 września) podczas konferencji prasowej "E-KRN+ innowacje w gromadzeniu danych o nowotworach", zorganizowanej w Warszawie.

Systematycznie zbieranie i gromadzenie danych o zagrożeniu nowotworami złośliwymi dla całej Polski od dawna odbywa się w Krajowym Rejestrze Nowotworów (KRN). 

- Z rejestru wynika, że w kraju z chorobą nowotworową żyje około 1 mln osób. Nowotwory są drugą, a według prognoz w najbliższym czasie będą pierwszą przyczyna zgonów w Polsce - mówi dr hab. Joanna Didkowska z Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie. 

Jak wyjaśniała, rejestr się zmienia w kierunku pozyskania jak największej ilości danych o zachorowaniu na nowotwory, zmianach w statusie chorego czy efektach prowadzonej terapii. Ma dawać odpowiedzi na szereg pytań zadawanych przez lekarzy, naukowców czy pacjentów. 

Budowa nowoczesnej, cyfrowej platformy ma usprawnić pozyskiwanie danych o nowotworach i umożliwić szersze analizy.

- Cyfryzacja procedur będzie polegała na możliwości bezpośredniej integracji rejestrów działających na platformie z bazami szpitalnymi z pominięciem zaangażowania w tym procesie lekarzy oraz personelu medycznego - wyjaśnia dr Urszula Wojciechowska, kierownik projektu z Centrum Onkologii w Warszawie, mówiąc o oczekiwanych zmianach w funkcjonowaniu rejestru.

Na platformie utworzonej w ramach projektu e-KRN+ będą przechowywane bazy rejestrów onkologicznych, hurtownie danych oraz szereg narzędzi do przetwarzania i analizy danych. Jednym z produktów będzie Generator Rejestrów Narządowych, który zostanie wykorzystany do tworzenia rejestrów narządowych w jednolitym formacie. 

Jak wyjaśnia dr Didkowska, dane przechowywane na platformie pozwolą obserwować rzeczywistą korzyść z działania terapii. - Będziemy widzieli, który z leków jest najbardziej skuteczny w danej terapii. Takich informacji oczekują chorzy - zaznaczyła. 

W informacji przekazanej mediom podano, że wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych, w tym algorytmów sztucznej inteligencji (AI) ma stanowić o szczególnej innowacyjnej wartości projektu platformy e-KRN+.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum