• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Powstają "centra hipertermii". Eksperci protestują

Autor: MS,Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia.pl • • 13 października 2015 12:36

Towarzystwa onkologiczne protestują przeciwko zabiegom prowadzonym przez "centra hipertermii" w kilku polskich miastach. Są one najbardziej popularne w Niemczech (ponad 260 ośrodków), gdzie uznaje się je za czwarty filar leczenia onkologicznego, razem z chemioterapią, radioterapią i chirurgią onkologiczną.

Powstają "centra hipertermii". Eksperci protestują
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hipertermia jest planową, kontrolowaną techniką nagrzewania guzów nowotworowych, prowadzącą do zniszczenia komórek bądź zahamowania ich wzrostu. Wykorzystuje się do tego specjalną aparaturę, która "podgrzewa" chorego do temperatury ok. 38-43°C. Wywołana tym sposobem "sztuczna gorączka" mobilizuje układ odporności do walki i przyspiesza rozpad komórek nowotworowych - informuje Dziennik Bałtycki.

W Polsce przeciw tej terapii protestują wszystkie towarzystwa onkologiczne - Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Onkologii Klinicznej, Radioterapii, Chirurgii Onkologicznej, Brachyterapii oraz Polska Unia Onkologii. Ich przedstawiciele zapewniają, że nie ma na świecie wiarygodnych badań, które udowodniłyby, iż hipertermia, czyli podgrzewanie całego ciała, leczy nowotwory.

Zdanie to podziela Magdalena Kręczkowska, prezes Fundacji Onkologicznej Dum Spiro-Spero. Jak wyjaśnia, w ciągu sześciu lat działalności Fundacja nie miała żadnego sygnału, że hipertermia ogólnoustrojowa komuś pomogła.

Inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do chemioterapii dootrzewnowej w warunkach hipertermii (HIPEC), która w ocenie specjalistów jest obiecującym postępowaniem, mogącym pomóc chorym na raka jajnika.

Czytaj: Terapia raka jajnika: HIPEC daje przedłużenie okresu wolnego od nawrotu choroby

Prof. Beata Śpiewankiewicz, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. zwraca uwagę, że metoda ta dotyczy głównie chorych z nawrotowym rakiem jajnika (nawrót choroby co najmniej po roku od leczenia pierwotnego ze względu na tzw. platynowrażliwość, która związana jest z lepszą odpowiedzią na HIPEC). Późne wznowy po kilku rzutach chemioterapii także kwalifikują się do tego leczenia pod warunkiem spełnienia ścisłych kryteriów.

Integralną częścią HIPEC jest kojarzenie go z leczeniem systemowym rozpoczętym około 3 tygodnie po zabiegu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum