• PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PATRON HONOROWYpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Potrzeby żywieniowe pacjentów onkologicznych. RPO interweniuje do Ministerstwa Zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia24 listopada 2022 06:19

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministerstwa Zdrowia z interwencją w sprawie żywienia pacjentów onkologicznych. Zdaniem RPO w projekcie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej nie może zabraknąć kwestii leczenia żywieniowego.

Potrzeby żywieniowe pacjentów onkologicznych. RPO interweniuje do Ministerstwa Zdrowia
RPO interweniuje w sprawie żywienia pacjentów onkologicznych. Fot. AdobeStock
 • RPO przypomina o pracach rządu nad projektem ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, której zadaniem jest usprawnienie organizacji opieki onkologicznej
 • Jednocześnie zaś Rzecznik wskazuje, że projekt powinien zostać rozszerzony o uregulowanie problemu leczenia żywieniowego pacjentów onkologicznych, na co zwracają także uwagę organizacje zajmujące się żywieniem medycznym
 • - Wyrażam nadzieję, że uwagi te znajdą odpowiednie odzwierciedlenie w ostatecznym brzmieniu projektu ustawy – zaznaczył RPO Marcin Wiącek w piśmie do resortu zdrowia

Żywienie medyczne pacjentów onkologicznych

Rada Ministrów jest w trakcie prac nad projektem ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, który przewiduje zmianę systemu leczenia onkologicznego, a także zwiększenie jakości i skuteczność diagnostyki i terapii pacjentów onkologicznych.

Jednak RPO powołując się na stanowisko organizacji pozarządowych zajmujących się żywieniem medycznym podkreśla, że w ramach prac nad tym projektem konieczne jest uwzględnienie potrzeb żywieniowych pacjentów onkologicznych.

W swoim stanowisku zaapelowały o poszerzenie projektu o regulacje mające na celu uregulowane problemu leczenia żywieniowego pacjentów onkologicznych ze szczególnym uwzględnieniem:

 • doprecyzowania zasad przeprowadzania przesiewowej oceny stanu odżywienia oraz pogłębionej oceny żywieniowej,
 • nałożenia bezpośredniego obowiązku odnotowywania wyników tych badań w dokumentacji medycznej,
 • zobowiązania podmiotów wykonujących działalność leczniczą do zapewnienia pacjentom leczenia żywieniowego adekwatnego do potwierdzonego stanu klinicznego.

Interwencja RPO skierowana do resortu

Jak podkreśla RPO, organizacje szczegółowo uzasadniają konieczność wprowadzenia tych zapisów do proponowanego projektu ustawy.

- W powyższym stanowisku przedstawiony został syntetyczny opis proponowanych zmian oraz wskazane zostało szczegółowe uzasadnienie dotyczące konieczności wprowadzenia do uregulowań określonych modyfikacji. Ponadto załącznikiem do stanowiska jest propozycja poprawki, której uwzględnienie pomoże zapewnić odpowiednią, kompleksową terapię dla pacjentów onkologicznych – zaznaczył RPO w piśmie do MZ.

I dodał: - Wyrażam nadzieję, że uwagi te znajdą odpowiednie odzwierciedlenie w ostatecznym brzmieniu projektu ustawy, który przyczyni się do optymalnego rozwiązania realizującego w najwyższym stopniu interes pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum