×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Posłowie za częścią senackich poprawek do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Autor: PAP • Źródło: PAP09 marca 2023 17:30

Sejm przyjął w czwartek część poprawek Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów.

Posłowie za częścią senackich poprawek do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej
Sejm przyjął ustawę o KSO z częścią poprawek Senatu. Fot. /Piotr Nowak
  • Sejm przyjął w czwartek część poprawek Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej
  • Sejm poparł m.in. poprawki Senatu, które modyfikują definicje określeń: "diagnostyka onkologiczna" i "leczenie onkologiczne"
  • Ma to na celu objęcia tymi świadczeniami opieki zdrowotnej wszystkich nowotworów, a nie tylko złośliwych lub miejscowo złośliwych

Ustawa wprowadzi Krajowy Osrodek Monitorujący

W głosowaniu posłowie opowiedzieli się też za poprawką Senatu, zgodnie z którą Krajowy Ośrodek Monitorujący zapewni opracowywanie i aktualizowanie przez odpowiednie towarzystwa naukowe lub zespoły naukowe wytycznych postępowania diagnostyczno-leczniczego w onkologii oraz standardów organizacyjnych w onkologii.

Posłowie zagłosowali też za zmianami Senatu, które zmierzają do uwzględnienia, że w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy tworzy się skład osobowy Krajowej Rady Onkologicznej pierwszej kadencji. Posłowie przyjęli też poprawki redakcyjne i doprecyzowujące.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent - niezależnie od miejsca zamieszkania - otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.

Powstanie krajowa infolinia onkologiczna informująca o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, w tym o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.

Wprowadzony zostanie też obowiązek systematycznej oceny satysfakcji pacjenta. Dzięki temu będzie można wprowadzać korekty do systemu opieki onkologicznej, aby odpowiadał on oczekiwaniom pacjentów.

Strukturę KSO utworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji, ośrodkami satelitarnymi i ośrodkami kooperacyjnymi.

Kwalifikacja na poszczególne poziomy oparta będzie na kryteriach biorących pod uwagę m.in. liczbę i kwalifikacje personelu medycznego i możliwości diagnostyczno-terapeutyczne.

Podmioty lecznicze, które nie znajdą się w KSO, nie będą mogły zajmować się opieką onkologiczną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń finansowanych z publicznych pieniędzy. Rozwiązanie nie obejmie jednak diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 lat i udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym.

Zgodnie z danymi MZ w 2019 r. zanotowano 171,2 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe (85 559 u mężczyzn i 85 659 u kobiet), a w 2020 r. oszacowano ją na 182,5 tys. (91,3 tys. u mężczyzn i 91,3 tys. u kobiet). Według prognozy Krajowego Rejestru Nowotworów w kolejnych latach liczba ta się zwiększy.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum