• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Posłanka apeluje do ministra zdrowia o stworzenie rejestru operacji onkologicznych

Autor: Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2017 09:39

Nie prowadzi się w Polsce rejestru wykonywanych operacji onkologicznych. Ich wprowadzenie - zdaniem posłanki Anny Sobeckiej - pozwoliłoby lepiej ocenić jakość leczenia i zarządzać przeznaczonymi na nie pieniędzmi.

Posłanka apeluje do ministra zdrowia o stworzenie rejestru operacji onkologicznych
Fot. strona internetowa Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Poseł Anna Sobecka (PiS) zapytała ministra zdrowia czy MZ podejmie się utworzenia rejestru operacji onkologicznych. W jej opinii utworzenie takiego rejestru pozwoliłoby lepiej zarządzać całym systemem opieki nad chorymi.

Jak tłumaczy Sobecka w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, taki rejestr jest niezbędny ponieważ obecnie nie ma koniecznych informacji o skuteczności i jakości leczenia onkologicznego w Polsce.

Funkcjonuje wprawdzie Krajowy Rejestr Nowotworów, ale jest to rejestr populacyjny, którego celem jest pokazanie, ilu Polaków choruje na raka i jaka jest dynamika wzrostu tych zachorowań.

Aspekt jakości leczenia w chirurgii onkologicznej pojawia się w dyskusjach od lat, podejmują go także sami lekarze.

Prof. Krzysztof Herman, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej, już w 2011 roku podczas konferencji zorganizowanej przez redakcję i wydawcę Rynku Zdrowia "Onkologia w Polsce 2011 - kiedy zaczniemy wygrywać z nowotworami?" przypomniał, że w reprezentowanej przez niego specjalizacji uzyskiwane wyniki leczenia zależą od doświadczenia ośrodka.

- Jeśli pacjent operowany jest w wyspecjalizowanym ośrodku, te wyniki są lepsze od 10 do 20% - tłumaczył, sugerując, że należy analizować dane dotyczące skuteczności leczenia w poszczególnych szpitalach, aby określić, jaki poziom jest akceptowalny.

Więcej: www.naszdziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum