×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poradnik kulinarny ''JedzONKO'' powstał z myślą o dzieciach chorych na raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia28 marca 2017 20:20

Odpowiednia dieta stanowi bardzo ważny element terapii onkologicznej - dobrze żywiony pacjent może szybciej odzyskać zdrowie. Aby ułatwić rodzicom dzieci z chorobami nowotworowymi przygotowywanie posiłków, Fundacja Iskierka wydała właśnie poradnik kulinarny "JedzONKO".

Poradnik kulinarny ''JedzONKO'' powstał z myślą o dzieciach chorych na raka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ta nietypowa książka kucharska zawiera przepisy na pełnowartościowe, ciekawe, a przy tym proste posiłki, które można szybko przygotować w szpitalnej kuchni. Znalazły się tam też porady oraz zalecenia dietetyczne do stosowania podczas leczenia onkologicznego. Poradnik dopełniają kolorowe zdjęcia i pełne humoru obrazki.

Premiera książki połączona z warsztatami kulinarnymi odbyła się we wtorek na Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu (Śląskie). Dzieci z apetytem jadły zdrowe dania, mimo że niektórzy mali pacjenci musieli przerywać degustację, by otrzymać kolejną dawkę leków.

Zdaniem lekarki Renaty Tomaszewskiej z zabrzańskiego szpitala, dieta w leczeniu onkologicznym jest szczególnie ważna.

- Dieta stanowi bardzo ważny element leczenia, ponieważ pacjent dobrze odżywiony będzie lepiej się leczył i miał mniej powikłań. Dlatego musimy starać się, żeby jedzenie sprawiało dziecku przyjemność, równocześnie pamiętając o dostosowaniu potraw do stanu zdrowia pacjenta i różnych ograniczeniach - powiedziała.

Te ograniczenia wynikają z poszczególnych etapów leczenia, w których np. niewskazane jest jedzenie cytrusów. Dzieci w trakcie leczenia mają też różnego rodzaju zaburzenia apetytu - albo nie chcą w ogóle jeść, albo w efekcie zażywania sterydów apetyt mają ogromny.

Dlatego - dodała lekarka - rodzice często mają problem, jak przygotowywać posiłki dla dzieci, które w pełni pokrywałyby zapotrzebowanie kaloryczne, były pełnowartościowe, a jednocześnie lekkostrawne, delikatne dla żołądka i wątroby, niezłożone z niewskazanych w trakcie terapii produktów, a także możliwe do przygotowania w szpitalnych warunkach.

Pomocą w tej sytuacji jest wydany właśnie poradnik kulinarny "JedzONKO", który powstał z inicjatywy rodziców - pomysł na książkę podsunęła autorce poradnika jedna z mam, która zasugerowała, że zestawienie tych informacji byłoby dla rodziców dużym ułatwieniem. Książka jest także pokłosiem warsztatów kulinarnych "Zdrowe JedzONKO", prowadzonych w zabrzańskim szpitalu.

Przygotowaniem poradnika zajęła się Katarzyna Stankow - doradca żywieniowy oraz mama dziewczynki, która przeszła chorobę nowotworową. Autorka zebrała tam przepisy i praktyczne porady na czas podczas długotrwałej terapii onkologicznej.

Stankow podkreśliła, że wszystkie propozycje są łatwe i szybkie oraz dostosowane do możliwości gotowania w szpitalnej kuchni, bo np. nie wymagają specjalnych sprzętów. "Przepisy są tak proste, że nawet kilkulatek bez problemu sobie z nimi poradzi, oczywiście z niewielką pomocą rodziców" - podkreśliła autorka.

Przypomniała ponadto, że obok stosowania powszechnych zasad zdrowego żywienia w przypadku pacjentów z chorobami nowotworowymi należy m.in. zrezygnować z fast foodów, potraw smażonych, ograniczyć cukier, a jednocześnie wprowadzić warzywa gotowane na parze, duszone, potrawy pieczone.

- Gorąco jednak apeluję, by rodzice zawsze, gdy nie są czegoś pewni konsultowali potrawy dla swych dzieci z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem szpitalnym - zastrzegła autorka.

Jednocześnie wskazała, że zdrowie odżywienie nie oznacza drastycznej zmiany.

- To nie musi być rewolucja, małymi kroczkami starajmy się zmieniać zasady żywieniowe dziecka, ale też całej rodziny - zachęcała Stankow.

We wtorek (28 marca) w Zabrzu odbyła się premiera książki połączona z warsztatami. Mali pacjenci wraz ze swoimi mamami oraz prowadzącymi, przygotowali zdrowy posiłek - zupę bananową i makaron z pesto, a do tego napój - wodę smakową z dodatkiem owoców i ziół.

Poradnik kulinarny "JedzONKO" wydała śląska Fundacja Iskierka, która od 10 lat wspiera dzieci z chorobami nowotworowymi i ich rodziny. Publikacja jest także efektem ogólnopolskiej akcji "Słońce dla Iskierki".

Poradniki zostaną przekazane do oddziałów onkologii dziecięcej w kraju. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum