• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poradnia w Centrum Onkologii znów będzie działać. To tu 80 proc. lekarzy złożyło wypowiedzenia

Autor: oprac. KM • Źródło: ZCO/Rynek Zdrowia17 maja 2022 13:16

Dobra wiadomość dla pacjentów. Poradnia ginekologiczna w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii znów będzie otwarta po tym, jak zawieszono jej działalność w wyniku masowego składania wypowiedzeń przez lekarzy. Pacjentki będą z powrotem przyjmowane od 1 czerwca, ale tylko w wybrane dni.

Poradnia w Centrum Onkologii znów będzie działać. To tu 80 proc. lekarzy złożyło wypowiedzenia
Poradnia ginekologiczna w szczecińskim ZCO zacznie przyjmować od 1 czerwca. Fot. Shutterstock
  • Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie wznawia działalność poradni ginekologicznej
  • Poradnię zamknięto 1 maja, po tym jak lekarze z lecznicy masowo złożyli wypowiedzenia
  • Ponownie zostanie otwarta jeszcze przed upływem okresu zawieszenia, na jaki zgodził się NFZ
  • Pacjentki będą przyjmowane w środy i w co drugi poniedziałek danego miesiąca. Start 1 czerwca

Poradnia w Centrum Onkologii znów zostanie otwarta

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, przynależąca do placówki poradnia ginekologiczna "zostanie otwarta przed upływem okresu zawieszenia, na jaki zgodę wyraził Narodowy Fundusz Zdrowia".

Funkcjonować będzie jednak "w ograniczonym zakresie" - pisze ZCO. Centrum Onkologii ogłosiło w tym celu konkurs i wyłoniono w nim jednego wykonawcę.

Poradnia wznowi działalność od 1 czerwca. Pacjentki muszą jednak pamiętać, by rezerwować sobie czas na wizyty w środy i co drugi poniedziałek miesiąca. Priorytet w przyjmowaniu będą miały kobiety z pilnymi problemami onkologicznymi. ZCO zapowiada, że personel szpitala będzie kontaktował się z tymi pacjentkami po 23 maja.

Poradnię zawieszono z powodu wypowiedzeń lekarzy

Działalność poradni ginekologicznej w ZCO została zawieszona 1 maja z powodu wypowiedzeń lekarzy z placówki. NFZ wydał wówczas zgodę na zawieszenie pracy placówki do końca czerwca.

- Żądania finansowe, jakie wysunęli lekarze w trakcie trwania podpisanego kontraktu, są niemożliwe do spełnienia - tłumaczył w komunikacie wyemitowanym w tamtym czasie Adrian Sikorski, dyrektor  Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.

Dodał, że "brak możliwości spełniania tych żądań poskutkował złożeniem przez lekarzy wypowiedzeń obowiązujących kontraktów". Poradnia zawiesiła zatem działalność i podała, że z pracy zrezygnowało 4 spośród 5 zatrudnionych lekarzy. O sprawie pisaliśmy tutaj.

Samorząd lekarski chciał w tej sprawie mediacji. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie dr Michał Bulsa zaapelował o nie wówczas do dyrekcji, lekarzy i prezesa NFZ. W ramach mediacji prezes szczecińskiej ORL zwrócił się do dyrektora NFZ w Szczecinie z prośbą "o rozważenie zwiększenia finansowych świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w dziedzinie ginekologii i położnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem onkologii ginekologicznej". Powołał się na "uogólniony wzrost cen, wzrastającą inflację oraz niedobory kadrowe w ochronie zdrowia".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum