• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pomorskie: wzrost liczby osób wykonujących badania profilaktyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2018 16:52

Dzięki kampaniom promocyjno-informacyjnym na rzecz bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów jelita grubego i szyjki macicy w tym roku w woj. pomorskim kilkakrotnie wzrosła liczba osób, które wykonały badania kolonoskopowe i cytologiczne.

Cytologia. Fot. Archiwum

Profilaktyka i podniesienie wiedzy o zapobieganiu chorobom nowotworowym jelita grubego i szyjki macicy to główne cele dwóch programów leczniczych realizowanych w woj. pomorskim do końca 2020 roku. Trwają od początku bieżącego roku. Ponad 10 mln zł na ten cel pochodzi z UE. "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię, - zrób cytologię" - to główne hasła kampanii.

Marek Białonoga, koordynator projektu dotyczącego profilaktyki raka szyjki macicy w spółce Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku, poinformował PAP, że od stycznia do końca czerwca profilaktyczne badanie cytologiczne wykonało prawie 1,4 tys. pacjentek. Dla porównania: wcześniej w ramach dostępnych przesiewowych badań profilaktycznych w placówkach spółki Copernicus rocznie cytologię wykonywało 200-250 kobiet. Skuteczność kampanii ocenił na około 60 proc., wcześniejsze działania na 20-25 proc.

Koordynator poinformował, że spośród 1,4 tys. zbadanych pacjentek różne zmiany stwierdzono u ponad 40. Sześć z nich skierowano na dalsze badania.

Natomiast Małgorzata Kondek, koordynatorka projektu dotyczącego profilaktyki raka jelita grubego w tej samej spółce, podała, że od stycznia do końca czerwca profilaktyczną kolonoskopię wykonało ponad 830 pacjentów. Nie wyklucza, że bieżący rok może być pierwszym, kiedy uda się zrealizować limit profilaktycznych badań przesiewowych (1,8 tys.), określony w umowie spółki z Ministerstwem Zdrowia. - Do tej pory w żadnym roku nie udało się go wykonać - dodała.

W ramach obu programów ma być przebadanych co najmniej 9 tys. osób z woj. pomorskiego. Zakłada się, że co najmniej 7 tys. kobiet wykona cytologię i prawie dwa tysiące osób - kolonoskopię. Planowany jest m.in. udział w programach pomorskich pracodawców, którzy mają zachęcać pracowników do dbania o zdrowie i wykonywanie badań profilaktycznych.

Kondek poinformowała, że w ramach kampanii promocyjno-informacyjnej organizowane są m.in. stoiska informacyjne podczas festynów na Pomorzu, a w Kościerzynie, Kwidzynie i Bytowie powstały murale promujące badania. Partner programu - Fundacja OnkoRejs Wybieram Życie - zorganizował rajd szlakiem "białych plam" przez miejscowości, w których najmniej osób zgłasza się na profilaktyczne badania kolonoskopowe.

Organizowane są też spotkania informacyjno-edukacyjne z pacjentami, na których kadra medyczna tłumaczy, na czym polega badanie, jak się do niego przygotować i co można zyskać, dzięki badaniu. Od początku roku odbyło się ponad 1,1 tys. takich spotkań, m.in. w zakładach pracy.

Dzięki programom pacjenci mają lepszy dostęp do badań; np. badania kolonoskopowe, oprócz Gdańska, mogą być wykonywane także w Kościerzynie i Starogardzie Gdańskim. Na badanie kolonoskopowe można się zgłosić poprzez stronę internetową kolonoskopia.copernicus.gda.pl lub poprzez infolinię 58 727 01 30.

Kondek zaznaczyła, że ze statystyk ostatnich lat wynika, iż dzięki programom profilaktycznym zachorowalność na nowotwór złośliwy jelita grubego w naszym kraju "powoli stabilizuje się". - Czyli to, co najważniejsze: zachorowalność przestała wzrastać - podkreśliła.

W ramach programu "Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet" bezpłatne badania cytologiczne mogą odbyć mieszkanki Pomorza w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach NFZ w ostatnich trzech latach. Zapisywać się można poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia.copernicus.gda.pl/umow-badanie/ lub poprzez infolinię 58 727 01 30.

Celem programów jest przede wszystkim zwiększenie liczby mieszkańców województwa wykonujących badania profilaktyczne, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, z obszarów wiejskich, z terenów tzw. białych plam. W niektórych powiatach odsetek zgłaszających się na badania profilaktyczne z cytologii wynosi 10-24 proc.

Samorząd województwa pomorskiego na profilaktykę chorób nowotworowych, zwłaszcza szyjki macicy, jelita grubego i piersi, oraz profilaktykę dotyczącą czynników ryzyka w miejscu pracy ma przeznaczyć w najbliższych latach około 80 mln zł.

Rak szyjki macicy jest trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet na świecie. Regularne badania cytologiczne dają niemalże 100 proc. pewności wykrycia stanu przedrakowego, a tym samym pozwalają w większości przypadków na całkowite wyleczenie.

Rak jelita grubego i odbytu jest natomiast trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem. Prawie 60 proc. zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce w 2015 roku na nowotwory raka jelita grubego zachorowało około 18,5 tys. osób. Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że w naszym kraju problem dotyczy 13 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet. Dzięki badaniom przesiewowym chorobę można zdiagnozować we wczesnym, wyleczalnym stadium, a poprzez usunięcie polipów zupełnie jej zapobiec.

Bożena Leszczyńska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum