• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polskie breast cancer unity nabierają kształtów

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2017 12:20

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opracowała projekt dotyczący centrów leczących nowotwory piersi. Placówka taka ma gwarantować pacjentkom bezpieczeństwo, szybką diagnostykę, różnorodne leczenie na wysokim poziomie.

Polskie breast cancer unity nabierają kształtów
Obecny dostęp do leków, naświetleń czy chirurgii onkologicznej to za mało - uważają specjaliści. Brakuje m.in. rehabilitacji i odpowiedniego żywienia medycznego. Fot. Archiwum

Jak informuje Gazeta Prawna, leczenie raka piersi w specjalnych centrach będzie składać się z czterech modułów. Pierwszy to diagnostyka wstępna i pogłębiona. Drugi leczenie obejmujące w zależności od potrzeb świadczenia chirurgiczne, radioterapię, brachyterapię, leczenie systemowe oraz niemniej ważną chirurgię plastyczną. W ramach modułu rehabilitacji, będzie ona dostępna przed operacją, zaraz po niej, i w późnym okresie pooperacyjnym. Pacjentki będą mieć też zapewnioną rehabilitację wtórną. Kolejny moduł to minimum pięcioletnie monitorowanie, zarówno skuteczności leczenia jak i toksyczności terapii.

To szansa na przełom, o który od dawna zabiegają eksperci oraz osoby dotknięte chorobą. Obecnie część kobiet trafia teraz na leczenie do placówek, które nie oferują wszystkich opcji terapii i mają małą wprawę w walce z nowotworami. Na razie w Polsce działają trzy akredytowane breast cancer unit (BCU): w Szczecinie, Kielcach i Krakowie.

Te planowane przez resort zdrowia mają mieć nieco łagodniejsze wymogi, niż wskazują europejskie wytyczne.  Od czegoś trzeba zacząć, by szybko uruchomić kilkanaście lub kilkadziesiąt takich centrów. Potem wymagania można zwiększać - mówi Gazecie Prawnej były wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum