• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polski kandydat na lek onkologiczny z kolejnymi pozytywnymi wynikami badań

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia07 października 2022 14:30

Spółka NanoGroup S.A. otrzymała raport z kolejnych badań nad polskim kandydatem na lek onkologiczny. Badania realizowane przez amerykański ośrodek Certis Oncology Solutions Inc. wskazują, że POLEPI może mieć silniejsze działanie przeciwnowotworowe w raku jajnika niż chlorowodorek epirubicyny. To już kolejne pozytywne wyniki dla POLEPI w 2022 roku.

Polski kandydat na lek onkologiczny z kolejnymi pozytywnymi wynikami badań
Prof. Tomasz Ciach, Członek Zarządu NanoGroup S.A.. Fot. Mat. prasowe
  • Przeprowadzono kolejne badania nad polskim kandydatem na lek onkologiczny przeciwko rakowi jajnika ("PolEpi") 
  • Z przeprowadzonych badań przez Certis Oncology Solutions Inc. wynika, że PolEpi może mieć silniejsze działania przeciwnowotworowe w raku jajnika niż stosowany obecnie chlorowodorek epirubicyny
  • -  Dotychczasowe wyniki potwierdzają nasze własne obserwacje, że PolEpi, ma duży potencjał przeciwnowotworowy wskazał prof. Tomasz Ciach, Członek Zarządu NanoGroup S.A. i ekspert z dziedziny nanotechnologii

Amerykańskie badania nad polskim lekiem

Najnowszy komunikat giełdowy Spółki NanoGroup S.A. z dnia 4 października 2022 r. zawiera informację o otrzymaniu od spółki zależnej NanoVelos S.A. informacji o wynikach badań prowadzonych przez Certis Oncology Solutions Inc., USA ("CERTIS") dotyczących kandydata na lek onkologiczny przeciwko rakowi jajnika ("PolEpi") oraz wniosków z tych badań.

Jak czytamy w komunikacie, przeprowadzone badania wykazały, że PolEpi może mieć silniejsze działanie przeciwnowotworowe w raku jajnika niż stosowany obecnie w jego leczeniu chlorowodorek epirubicyny.

- Badania CERTIS to kolejny krok na drodze, jaką musi przejść nasz kandydat na lek onkologiczny, zanim będziemy mogli podjąć działania zmierzające do wdrożenia technologii na rynek. Celem całego procesu jest weryfikacja możliwości stworzenia skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia onkologicznego, niż obecnie stosowane terapie. M.in. stąd badania porównawcze PolEpi do chlorowodorku epirubicyny stosowanego np. w leczeniu raka jajnika. Mamy już kolejne wskazanie na to, że PolEpi ma potencjał do bardziej efektywnego hamowania wzrostu nowotworów. Jak wynika z badania CERTIS, PolEpi lepiej i dłużej gromadzi się w guzie niż chlorowodorek epirubicyny – tłumaczy prof. Tomasz Ciach, Członek Zarządu NanoGroup S.A. i ekspert z dziedziny nanotechnologii.

Badania CERTIS prowadzono m.in. w celu określenia biodystrybucji chlorowodorku epirubicyny i PolEpi w ortotopowym modelu CRT_OV_00367 ludzkiego raka jajnika (guz i jajnik) oraz w różnych organach i różnych punktach czasowych. Stwierdzono m.in., że PolEpi w większym stopniu akumuluje się w guzie oraz pozostaje w nim dłużej niż chlorowodorek epirubicyny, a także w większej ilości i na dłuższy czas gromadzi się w większości narządów (serce, nerki, wątroba oraz mózg).

Ważne wnioski dotyczące PolEpi

To nie pierwsze pozytywne wyniki badań nad PolEpi w 2022 roku. Podobne wnioski zawarte były także w badaniach innego amerykańskiego ośrodka Champions Oncology Inc., o czym NanoGroup komunikowała w marcu. W marcowym raporcie informowano o tym, że badanie wskazało na większe okno terapeutyczne PolEpi niż wolnego chlorowodorku epirubicyny.

- Dotychczasowe wyniki potwierdzają nasze własne obserwacje, że PolEpi, a szerzej patrząc – enkapsulacja w nanocząstkach polisacharydowych – ma duży potencjał przeciwnowotworowy. Co więcej, na podstawie badań wiemy również, że zastosowana przez nas technologia dostarczania czystych nanocząstek polisacharydowych nie wykazała toksyczności, co otwiera możliwość ich zastosowania również w innych wskazaniach medycznych niż rak jajnika. Np. przenikanie nanocząstek do mózgu daje nadzieję na leczenie nowotworów tego organu przy wykorzystaniu opracowanej przez nas technologii – podsumowuje Tomasz Ciach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum