• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polska edycja HealthTech World Cancer Day w Gliwicach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2019 16:56

Podniesienie świadomości na temat wpływu innowacyjnych technologii medycznych na walkę z rakiem to cel międzynarodowego wydarzenia HealthTech World Cancer Day, którego pierwsza polska edycja odbyła się w piątek (1 lutego) w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Polska edycja HealthTech World Cancer Day w Gliwicach
Radioterapia jest zaraz po chirurgii najskuteczniejszą metodą leczenia nowotworów. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

- W ostatnich latach jesteśmy świadkami bardzo znaczącego postępu w zakresie diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory. Ten postęp jest możliwy dzięki myśli ludzkiej, opracowaniu nowych metod, ale też nowoczesnym technologiom, które umożliwiają wdrożenie i stosowanie tych metod w praktyce klinicznej - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach zastępca dyrektora ds. klinicznych gliwickiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Sebastian Giebel.

- Postęp jest ogromny, ale różni się w zależności od nowotworu. Nie możemy mówić, że rak to jedna choroba, to kilkaset różnych chorób, które są rozpoznawane w różnych stadiach i efekty leczenia też są w związku z tym różne. Z całą pewnością jednak w wielu przypadkach choroba, którą jeszcze kilka lat temu uważaliśmy za niewyleczalną, współcześnie wyleczona być może - dodał.

HealthTech World Cancer Day to międzynarodowe wydarzenie odbywające się w 8 europejskich krajach w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem. Celem tych odbywających się jednocześnie międzynarodowych konferencji prasowych jest podniesienie świadomości społecznej na temat wpływu innowacyjnych technologii medycznych na walkę z rakiem: od wcześniejszej i dokładniejszej diagnozy, po bardziej efektywne i bezpieczniejsze dostarczanie leków lub radioterapię, usprawnioną operację, indywidualne leczenie, zdalny monitoring itp.

- Po raz pierwszy organizujemy to wydarzenie w Polsce i nie bez przyczyny w Gliwicach. Medycyna jest inteligentną specjalizacją województwa śląskiego, a gliwickie Centrum Onkologii to znakomicie wyposażony ośrodek - tu jest przyszłość, tu są nowe technologie - powiedziała Izabela Czeremcha z Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju.

Jak wyjaśnił prezes agencji Bogdan Traczyk, spółka zorganizowała wydarzenie jako koordynator Śląskiego Klastra Medycznego, zrzeszającego producentów wyrobów medycznych. - W wymiarze społecznym pokazujemy, że rak to nie wyrok, mamy narzędzia, by z nim walczyć - podkreślił.

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie jest instytutem badawczym, a jednocześnie należy do największych - nie tylko w Polsce - ośrodków onkologicznych, prowadzących leczenie pacjentów z chorobą nowotworową.

Jak zaznaczył zastępca kierownika Zakładu Radioterapii Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Jerzy Wydmański, to największy w Polsce i jeden z największych w Europie takich zakładów. - Radioterapia jest zaraz po chirurgii najskuteczniejszą metodą leczenia nowotworów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, 70 proc. chorych na nowotwory musi mieć w trakcie leczenia zastosowaną radioterapię - powiedział.

Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju jest spółką z Miastem Gliwice jako jej głównym udziałowcem, której zadaniem jest kreowanie konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki, integrowanie i wspieranie środowiska przedsiębiorców oraz prowadzenie intensywnych działań na rzecz wsparcia biznesu, nauki i samorządu. Agencja tworzy sprzyjające warunki dla powstawania nowych firm oraz rozwoju przedsiębiorstw już istniejących.

PAP - Anna Gumułka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum