• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polska Federacja Szpitali apeluje do MZ i NFZ ws. pakietu onkologicznego

Autor: PFS/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2015 12:04

Polska Federacja Szpitali zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie rozwiązania problemów, które powstają w związku z wykonywaniem świadczeń w ramach pakietu onkologicznego.

Zdaniem Federacji, widoczne są pozytywne aspekty związane z wprowadzeniem pakietu onkologicznego. Nie można jednak pomijać tej okoliczności, iż w szpitalach występują niewykonania związane z realizacją świadczeń właśnie w ramach pakietu, a jednocześnie powstają nadwykonania w innych zakresach świadczeń.

Wskazana sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla szpitali, związane z generowaniem długów po stronie świadczeń zdrowotnych, które nie są objęte pakietem onkologicznym i za które szpitale nie mogą obecnie uzyskać wynagrodzenia. Niewykonania w pakiecie onkologicznym są w ocenie Federacji wynikiem nie do końca sprawnie funkcjonującego systemu rozliczeń świadczeń - czytamy w informacji przekazanej prasie. Jak pokazuje analiza Ministerstwa Zdrowia, ilość wystawionych kart DiLO wskazuje, że liczba pacjentów nie spadła w stosunku do zeszłego roku.

Federacja podkreśla, że na szpitalach ciąży też odpowiedzialność za zapewnianie ciągłości i dostępności do świadczeń zdrowotnych, które nie są objęte pakietem onkologicznym.

Jak wskazuje Anna Banaszewska, dyrektor zarządzający Polskiej Federacji Szpitali, w świetle obowiązujących przepisów szpital ma obowiązek zapewniania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych oraz dostępności do tych świadczeń bez względu na limit wynikający z umowy zawartej z NFZ.

Ugruntowane orzecznictwo sądów nie pozostawia wątpliwości, że aktualnie w pojęciu świadczeń ratujących życie i zdrowie mieszczą się również przypadki planowe pilne - zarówno przyjęcia pacjentów onkologicznych, jak wykonywanie świadczeń w ramach programów lekowych, dializoterapii i w innych podobnych przypadkach, w których przerwanie wykonywania świadczeń wiązałoby się z zagrożeniem dla życia lub zdrowia pacjenta.

W grudniu zeszłego roku Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie ze szpitalami na mocy którego zobowiązało się do przesunięć środków finansowych z tytułu niewykonań w ramach pakietu onkologicznego w celu rozliczenia nadwykonań w ramach zakresów innych świadczeń zdrowotnych. Część oddziałów NFZ realizuje powołane porozumienie, natomiast część nie podjęła działań w tym zakresie. Z tego względu Polska Federacja Szpitali zwraca się do NFZ i MZ z prośbą o podjęcie działań w tej sprawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum