• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polacy wciąż zbyt mało wiedzą o chłoniakach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2013 18:14

Ponad 60 proc. Polaków nie słyszało o chłoniakach, złośliwych nowotworach układu odporności i aż 80 proc. nie zna ich objawów, do których należą powiększone węzły chłonne, chudnięcie, nocne pocenie - informuje Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg".

Polacy wciąż zbyt mało wiedzą o chłoniakach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Członkowie Stowarzyszenia "Przebiśnieg" przeprowadzili w kilku miastach Polski (w Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie) sondę uliczną z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach, który był obchodzony 15 września. Przepytano łącznie 1,4 tys. kobiet i mężczyzn w różnym wieku. 

Tylko 38 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wie, co to są chłoniaki, ale z tej grupy ponad 50 proc. osób nie znało ich objawów. - Po wynikach tegorocznego badania ankietowego widać, że przed nami jeszcze wielka praca, ale to też oznacza, że nasze kampanie edukacyjno-informacyjne są potrzebne - oceniła Maria Szuba ze Stowarzyszenia "Przebiśnieg", które od 2008 r. prowadzi ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną "Zdemaskuj chłoniaka". 

Jej zdaniem, ze strachu przed nowotworami ludzie często bronią się przed wiedzą na ich temat. Wiele osób myśli, że ten problem ich nie dotyczy. Ponadto diagnoza choroby nowotworowej nadal traktowana jest jak wyrok dla pacjenta. 

Jak przypominają członkowie Stowarzyszenia "Przebiśnieg", postęp medycyny w ostatnich dekadach sprawił, iż część chłoniaków (nawet najbardziej agresywnych) można już wyleczyć, a niektóre, choć nieuleczalne, stały się chorobą przewlekłą, z którą pacjent może żyć wiele lat. 

Na chłoniaka może zachorować każdy, niezależnie od wieku i płci. Objawy tych nowotworów często przypominają przeziębienie i dlatego nie budzą zaniepokojenia. Zalicza się tu powiększone węzły chłonne, osłabienie i nieuzasadnione zmęczenie, znaczną utratę masy ciała, podwyższoną  bez wyraźnej przyczyny temperaturę, obfite nocne poty, długo utrzymujący się kaszel lub duszność, a nawet uporczywe swędzenie skóry. Każda osoba, u której objawy te utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, powinna skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. 

Jeśli lekarz wykluczy związek powiększonych węzłów z infekcjami, czy też stwierdzi brak reakcji na antybiotykoterapię, konieczna będzie wizyta u hematologa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum