• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Podpisano list popierający metodę protonową w walce z rakiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2015 19:07

Podczas wyjazdowego posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. zintegrowanego, wielodyscyplinarnego systemu profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych podpisano list otwarty popierający terapię protonową w walce z rakiem.

Podpisano list popierający metodę protonową w walce z rakiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół parlamentarny ds. zintegrowanego, wielodyscyplinarnego systemu profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych INPRONKO w trakcie wyjazdowego posiedzenia w stolicy Wielkopolski zwracał uwagę na pogarszające się statystyki zachorowalności na złośliwe nowotwory w Polsce.

Zdaniem posłów niezbędne jest szybkie wprowadzenie na terenie Polski Zachodniej terapii protonowej, która nie tylko zwiększa szansę na wyzdrowienie u dzieci chorych na raka, ale także u dorosłych, cierpiących na niektóre z nowotworów.

List otwarty podpisało w tej sprawie w Poznaniu ponad 30 naukowców, parlamentarzystów i samorządowców, w tym m.in. rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bronisław Marciniak, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prof. Jacek Wysocki, prof. Tomasz Łodygowski, europosłanka Krystyna Łybacka (SLD) i poseł Tadeusz Dziuba (PiS).

- Bardzo istotne jest uwzględnienie protonoterapii w Polsce Zachodniej jako metody leczenia nowotworów na mapie potrzeb zdrowotnych przygotowywanej przez Ministerstwo Zdrowia - zaznaczył przewodniczący zespołu ds. INPRONKO, poseł Marek Niedbała (SLD) w komunikacie prasowym.

- Wspólnie z parlamentarzystami będziemy zabiegać o uruchomienie finansowania z funduszy ponadregionalnych, centralnych Unii Europejskiej. Chcemy, żeby polscy pacjenci mieli dostęp do nowoczesnych terapii przeciwnowotworowych i mogli leczyć się tutaj, w Polsce. Liczymy na wsparcie Ministerstwa Zdrowia w realizacji tego Projektu - dodał poseł Sojuszu.

Radioterapię protonową stosuje się jako skuteczniejszą od tradycyjnej, metodę leczenia m.in. guzów rdzenia kręgowego, mózgu oraz innych guzów nowotworowych, które zlokalizowane są w bliskiej odległości tzw. narządów krytycznych.

Jak wskazują zwolennicy tej metody, jej przewaga nad radioterapią"tradycyjną" to przede wszystkim zwiększenie dawki promieniowania w samym guzie a obniżenie dawek integralnych w całym ciele pacjenta. Powoduje to zwiększoną skuteczność oraz wpływa na mniejszy odsetek powikłań i ryzyka nowotworów "wtórnie indukowanych".

Według prognoz zaprezentowanych na spotkaniu zachorowalność i umieralność na nowotwory złośliwe będzie stopniowo wzrastać. Szacuje się, że za dekadę na 10 mln mieszkańców Polski Zachodniej ok. 60 proc. chorych na raka będzie poddawanych, w niektórych stadiach choroby, leczeniu z użyciem napromieniowania.

- Trzeba pamiętać, że 90 tys. chorych rocznie jest w Polsce skutecznie leczonych metodami radioterapii konwencjonalnej. Do radioterapii protonowej będzie się kwalifikowało początkowo kilkuset, a potem ok. 1-2 tys. chorych w ciągu roku - powiedział koordynator projektu, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki.

Realizacją projektu zajmuje się pięć województw: wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Na czele rady programowej stoi przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. dr hab. Jacek Fijuth. Ponadto rada programowa składa się z niemal 20 instytucji, w tym uniwersytetów oraz ośrodków onkologicznych i wdrożeniowych.

Zespół parlamentarny ds. INPRONKO, który tworzą posłowie reprezentujący regiony współtworzące program, powołany został czerwcu tego roku.

Całkowity koszt projektu INPRONKO ma wynieść ponad 470 mln zł. Poza stworzeniem Ośrodka Protonoterapii i utworzeniem systemu radioterapii protonowej, zespół ma zamiar m.in. poprawić dostępność i integrację świadczeń radioterapii w Polsce Zachodniej poprzez doposażenie placówek w zakresie diagnostyki i radioterapii.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum